Satiksmes ministrs nereaģē uz Ogres problēmām

Lai gan Ogres novads aicināja izsludināt ārkārtas situāciju neizpildīto reisu dēļ, no atbildīgās Satiksmes ministrijas un arī ministra nekāda rīcība nav sekojusi. Tālis Linkaits tikai norāda - viss jārisina Autotransporta direkcijai. Tur sola vien jaunnedēļ vēlreiz pieķerties klāt uzņēmēja SIA “Liepājas autobusu parks” rīcības vērtēšanai. Kā sliktākais scenārijs tiek minēts līguma laušana, taču aizkulisēs tiek norādīts - maz ticams, ka ministrija un direkcija tiešām tā rīkosies. 

Neizpratne un šaubas par to, vai rīt autobuss atnāks. Diskusijas sociālajos medijos ogrēniešu vidū par to nerimst jau divus mēnešus. Zinību dienā Ogres novadā netika nodrošināti četri autobusu reisi, viens no tiem skolēnu. Pašvaldība bija gatava plānam B, iztrūkstošo reisu nodrošināja saviem spēkiem. Bet pēcpusdienā ārkārtas sēdē lēma lūgt valdību izsludināt ārkārtas situāciju novadā. “Tā ir mūsu cīņa pret nekvalitatīvu pakalpojumu,” lēmumu skaidro Ogres novada mērs. Jau kopš jūlija, kad autobusu pārvadājumus veic SIA “Liepājas autobusu parks”, sistemātiski netiek izpildīti reisi. Kritiku pašvaldība velta gan Satiksmes minstrijai un ministram, gan arī Autotransporta direkcijai Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis: “Ar savu attieksmi, ar savu cinisko melošanu, ar nekvalitatīvu pakalpojumu, ar nekvalitatīva līguma noslēgšanu, kur nav daudz kas ņemts vērā ogrēniešu interesēs. Tad mēs lūdzam pēc valdības, jo nedrīkst būt tā, ka ierēdnis uzkundzējās uz tautas.”

Pašvaldība arī vairākkārt vērsusies pie Satiksmes ministrijas, kuras pakļautībā ir Autotransporta direkcija. Ministrija esošo situāciju ReTV komentē rakstiski: “Satiksmes ministrijas nostāja šajā jautājumā nav mainījusies – reisi ir jānodrošina un tas ir ATD [Autotransporta direkcijas] uzdevums.”

 Jāatzīst, ka satiksmes minsitrs Tālis Linkaits no partijas Konservatīvie šobrīd negrasās pieņemt lēmumus par ārkārtas situācijas rosināšanu, kā arī nedomā par pārmaiņām Latvijas autotransporta direkcijā. Ar savu padomieku starpniecību mininstrs ReTV vien norāda, ka viņš rūpīgi sekojot līdzi, kā direkcijai veicoties ar uzdevumu nodrošināt līgumu izpildi. Ko nozīmē “rūpīga sekošana”, ministrs nepaskaidro, tā arī nerodot iespēju sniegt komentāru. 

Pēc Ogres novada trauksmes celšanas Autotransporta direkciju spēja komentēt, ka situāciju ar reisu neizpildi Zinību dienā ir nolaidīga attieksme no pārvadātāja puses. Nākamajā nedēļā valde kārtējo reizi lemšot par tālāko rīcību. 

Autotransporta direkcijas pārstāvisViktors Zaķis: “Tas, ar ko mēs arī rakstiski informējām “Liepājas autobusu parku”, ka trešais mēnesis būs noslēdzošais, kurā acīmredzot ir jāpieņem šis lēmums attiecībā par to, kāds šis te attiecību modelis var pastāvēt vispār ar uzņēmumu pakalpojuma nodrošināšanā. Mēs esam brīdinājuši viņus ne tikai mutiski, bet arī rakstiski par šādu punktu [līguma laušanu], jo šajā gadījumā, uz ko mēs ejam, redzam sistemātisku reisu neizpildi. Un līgumā ir paredzēta šāda te atbildība no viņu puses.” 

Kamēr ne ministrs, ne direkcija nekomentē sīkāk, kāda rīcība sekos un kad tiks sakārtota sistēma, pašvaldība noskaņojusies izmantot visas jurdiskās iespējas, lai problēmu risinātu. Šobrīd izskata iespējamos varinatus. Egils Helmanis: “Šobrīd iet visus iespējamos juridiskos ceļus, pat pieļauju iespēju tiesāties.”

Ārkārtas situācija ļautu pašvaldībai rīkoties brīvāk, kā arī tas, iespējams, risinātu problēmu visas valsts līmenī, pievēršot uzmanību neatrisinātajiem jautājumiem.#SIF_NVZ2022