Satversmes tiesa atzīst viendzimuma pāra tiesības uz bērna dzimšanas atvaļinājumu

Vēsturisks lēmums! Satversmes tiesā atzītas viendzimuma pāru tiesības uz bērnu dzimšanas atvaļinājumu. Darba likums, kas paredz, ka tikai bērnu tēvi var pretendēt uz 10 dienu atvaļinājumu - atzīts par neatbilstošu. 

Pirms nepilna gada Satversmes tiesā tika saņemts pieteikums no kādas sievietes, kura viendzimuma attiecībās ir jau 10 gadus, šajās attiecībās ir arī divi bērni. Sieviete uzskata, ka arī viņas partnerei ir tiesības saņemt bērna kopšanas atvaļinājumu 10 dienu garumā. 

Satversmes tiesas tiesnesis Gunārs Kusiņš: ”Satversmes tiesa secināja, ka valsts pozitīvais pienākums aizsargāt un atbalstīt ģimeni neattiecas tikai uz laulības ceļā izveidotu ģimeni. Satversmes tiesa secināja, ka Satversmes 110. pantā lietotais ģimenes jēdziens nav konkretizēts, un neizvirza dzimumu kā kritēriju.” Vienlaikus tiesā atzīst – bērna tiesības ir prioritāras, kas arī pamato Satversmes tiesas lēmumu. 

Satversmes tiesa konstatējusi, ka viendzimuma ģimenes partneru tiesiskais regulējums var būtiski ietekmēt visu tiesību sistēmu. Likumdevējam ir jāņem vērā, ka tiesiskās attiecībās, kas skar bērnu un visās darbībās attiecībās uz bērnu, prioritātes ir bērnu tiesības un vislabākās intereses.

Tikmēr Ginta, kura atbalsta viendzimuma attiecības, bet pašai bērnu vēl nav telefona sarunā uzsver, ka šis lēmums ir nozīmīgs kopienas cilvēkiem, jo beidzot ir sajūtama drošība par nākotni. Jaunā sieviete šo izmaiņu uzskata par būtisku atspēriena punkts lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu jeb LGBT kopienas interesēm.

Turpretim Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes Evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs Krists Kalniņš norāda, ka viendzimuma attiecību cilvēki mēģina sašaurināt un ideoloģizēt savas vajadzības un izsvērt to, ka kaut kādā veidā tas attiecās tikai uz viņiem. Jautājums jau ir par pabalstu kā tādu. "Es domāju, šis jautājums jāskata daudz plašāk – kas ir tie cilvēki, kas varētu būt šādas atbalsta personas mātei, tuvinieki, jebkurš cilvēks", tā Kalniņš, kurš papildina, ka viņa paustā nostāja nav saistīta ar diskusiju par viendzimuma attiecībām kā tādām.

Likumdevējam līdz 2020. gada jūnijam ir jāsaprot – kā nodrošināt ikvienas ģimenes aizsardzību un atbalstu.