Satversmes tiesas lēmums izgaismo Saeimas deputātu steigu nepārdomātu lēmumu pieņemšanā

Kopš pagājušajā piektdienā pasludinātā Satversmes tiesas sprieduma, Saeima steigusies labot Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) likumu. Lemjot par Varakļānu novada nepievienošanu Rēzeknes novadam, aktualizējās diskusija arī par to, cik pareizi bijis atstāt vairākas pašvaldības bez nacionālā vai reģionālā attīstības centra. Ar priekšlikumu papildināt reģionālo attīstības centru sarakstu vēl piektdien nāca klajā deputāts Jānis Dombrava.

Saeimas deputāts Jānis Dombrava saka: “Tāds priekšlikums praktiski bija jau reformas izskatīšanas gaitā. Lai formāli gan izpildītu kritēriju, lai gan iezīmētu to attīstības perspektīvu, ka katrā novadā, izņemot Pierīgas novadus, kas sakarā ar reformas uzstādījumu, tika skatīti atsevišķi. Lai katrā novadā būtu viens centrs, kas tad arī tālāk veido novada izaugsmi.”

Priekšlikums paredzēja klāt esošajam 21 reģionālas attīstības centram pievienot vēl septiņus. Šādu statusu piedāvāts piešķirt Saulkrastu, Salaspils, Ilūkstes, Grobiņas pilsētām un Ugāles, Maltas un Ozolnieku ciemiem.

“Šos virzītos priekšlikumus es balstīju tajā, ka tās ir lielākās apdzīvotās vietas šajos novados. Piemēram, Maltas ciems ir lielākā apdzīvotā vieta Rēzeknes novadā,” pauž Jānis Dombrava.

Kritiku par šādu steigu un nepārdomātiem lēmumiem pauž ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs: “Tas ir mēģinājums kaut kā mākslīgi risināt formāla rakstura problēmas, kam nav pilnīgi nekāda sakara ar ekonomisko realitāti. Lai kaut ko izveidotu mākslīgi, tikai ļoti bagātas valstis pamatotos gadījumos to var darīt.”

Lai gan ATR komisijas sēdē par šo izvērtās plašas diskusijas, šīs dienas Saeimas sēdē šis jautājums palika neizdiskutēts. Vien nākamajā komisijas sēdē pēcpusdienā tās vadītājs Juris Pūce kopā ar Saeimas Juridiskā biroja pārstāvi uzsvēra, kāpēc šis priekšlikums tomēr būtu neatbalstāms.

Juris Pūce: “Es personīgi uzskatu, ka reģionālās attīstības centriem būtu jābūt tādiem, kas šo reģionālās attīstības centra funkciju pilda, nevis tādiem, kas varbūt pie ļoti labvēlīgas apstākļu sakritības to varētu nodrošināt.”

Arī vēlāk - šī vakara Saeimas sēdē - ar nelielu, bet tomēr balsu pārsvaru, reģionālo attīstības centru sarakstu izlēma nemainīt. Bet Saeimā gala lēmums par šo vēl nav pieņemts. Jāatgādina, ka Satversmes tiesas spriedumu par to, vai pašvaldības apvienošana ar Daugavpils novadu, kur šāda centra nav, gaida Ilūkstes novads.


Foto: LETA