“Saulesvija” izvijas cauri Talsu novadam

12. jūlijā Kuldīgā sākās Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku notikums “Saulesvija”. Tas ir kā simbolisks gājiens, kas vijas cauri Latvijai, satiekoties ar svētku dalībniekiem un pasakot tiem “paldies”. Šodien Talsu ezera promenādē pie vides mākslas objekta “Latvijas saule”, dziesmu un deju svētku vēstneši satikās ar Talsu novada kolektīvu vadītājiem.

Svētku ceļa “Saulesvija” viens no pieturas punktiem bija Talsi, kur dziesmu un deju svētku vēstnešus sagaidīja novada kolektīvu vadītāji, skanot “Talsu mijkrēslim”. Kopš 2016. gada teju tūkstoš Talsu novada bērnu un jauniešu gatavojās lielajam notikumam 2020. gadā. Tomēr ierobežojumu dēļ svētki nenotika tradicionālā formātā, tos organizēja kā e-dziesmu svētkus ļaujot dalībniekiem atrādīt savu veikumu. Video projekta filmēšanai atsaucās dziedātāji, dejotāji, orķestri un mākslinieki, kopumā 30 kolektīvi ar 663 dalībniekiem.

“Es uzskatu, ka tie nav dziesmu un deju svētki. Ir jābūt kopā sanākšanai, gan kopdziedāšanai, kas ir pilnīgi atšķirīga no vienkārša kora uzstāšanās, gan deju rakstiem stadionā, kas arī ir pilnīgi atšķirīga no dejas izpildījuma uz skatuves. Tā enerģija, kas nāk no pārējiem dalībniekiem, to sajust. E-formātā to nav iespējams izdarīt,” saka Lelde Hodjačika, Pastendes pamatskolas deju kolektīva “Jumalēni” vadītāja.

Lai gan e-dziesmusvētki nav tas pats, kas tikšanās klātienē, šodien svētku sajūtu izjuta ikviens klātesošais. “Ir tautas tērps, ir svētku atmosfēra, ir gatavošanās uztraukums, satraukums, saviļņojums. Ir gaidīšanas mirklis. Un man bija tas gods vakar būt svētku vēstnesim Liepājas pusē, manā dzimtajā pusē. Es svētku sajūtu saņēmu pēc pilnas programma – tā, ka zosāda, vēl šobrīd atceroties to visu,” atzīst Gints Ceplinieks, Talsu kora apriņķa virsdiriģents.

“Talsi, manuprāt, ir viens no tiem novadiem, nu jau līdz Kolkai un Mērsraga robežai, kurš ir viens no dziesmu svētku tādiem ļoti nopietniem tradīcijas kopējiem un virzītājiem, viens no lielu dziesmu svētku stūrakmeņiem,” uzskata Sandra Pētersone, Talsu novada domes priekšsēdētāja.

Ar “Saulesvijas” notikumu Talsos tiek pielikts punkts šī gada dziesmu un deju svētkiem novadā, lai jau rudenī bērni un jaunieši sāktu gatavoties nākamajiem, kas notiks 2025. gadā.

Dziesmu svētku simboliskais gājiens “Saulesvija” divu nedēļu laikā apciemos 43 jaunizveidotos novadus.