Saulkrastos nozāģēts simtgadīgs mežs, iedzīvotāji sašutuši par kailcirti pilsētā

Saulkrastu iedzīvotāji otrajā adventē saņēmuši pavisam negaidītu un nepatīkamu dāvanu. Privātmāju rajonā pilnībā nocirsts vairāk nekā simts gadus sens priežu mežs. Latvijas valsts meži, kam pieder šis nogabals, skaidro, ka tā esot atjaunošanas cirte, un vietā tikšot stādīts jauns mežs.

Pilsētai attīstoties, privātmāju rajons Saulkrastos ir teju vai saplūdis ar mežu masīviem, ko vietējie jau sen sauc par savu rekreācijas zonu. Kopš pagājušās nedēļas nogales, kad šeit darbojušies mežstrādnieki, no meža vairs nav ne vēsts.Trīs hektāru lielā platībā garie priežu stumbri sazāģēti, apkārt mētājas zari, ko no iedzīvotāju acīm mazpamazām slēpj sniega kārta. Tomēr tā nemazina iedzīvotāju neizpratni par kailcirti.

Kā stāsta LVM pārstāvis Vilmārs Katkovskis meža vidējais vecums bijis 110 gadi, un arī stumbru apkārtmērs 1.30 augstumā no zemes bijis atbilstošs, lai šeit veiktu kailcirti. Visticamāk arī šis mežs bijis stādīts, un arī tagad šeit esot plānots iestādīt jaunu mežu. Vilmārs Katkovskis turpina: “Ja tas būtu neliels meža gabaliņš, tad mēs varam runāt ar pašvaldību, ja, piemēram, pašvaldība to vēlas paņemt kā mežaparku, bet, ja mēs runājam par tūkstošiem hektāru, tad mums šeit tā mežsaimniecība ir jārealizē. Tai skaitā atjaunošanas cirtes.”

Likums neparedz, ka LVM savā teritorijā veicamie darbi būtu jāsaskaņo ar pašvaldību, bet apkaimes iedzīvotājiem esot nosūtītas vēstules. Katkovskis arī rāda, ka informācijas lapiņa piestiprināta pie viena no ielas malā esošajiem stabiem. Šeit ir arī norādīta arī informācija par mežizstrādes meistaru un kontaktiem, bet neviens iedzīvotājs neesot zvanījis. 

Tomēr, kā izrādās pa sniegotiem grāvjiem iedzīvotāji nestaigā, un arī pastkastītēs ielūkojas visai reti. Paredzēts, ka nocirstā meža vietā 2023. gadā tikšot iestādīts jauns, bet darbi notikšot arī citos nogabalos Saulkrastu teritorijā. Tās gan būšot kopšanas nevis atjaunošanas cirtes, tāpēc visi koki netikšot nozāģēti. Lai turpmāk komunikācija neklibotu, rīt LVM ieplānojuši tikšanos ar pašvaldību, lai meklētu labākus iedzīvotāju informēšanas veidus.


Foto: ReTV