Savainotajam lūsim cerības atgriezties Jaunjelgavas mežos

Sociālos medijus marta nogalē pāršalca teju neticama ziņa - gaišā dienas laikā pa Jaunjelgavu staigā lūsis, visticamāk, ar savainotu ķepu. Līgums par klaiņojošo dzīvnieku izķeršanu Jaunjelgavā ir patversmei “Mežavairogi”, tomēr šāds uzdevums bijis ne vien neparasts, bet arī ļoti grūts. Atšķirībā no jau vairākus gadus patversmē dzīvojošajiem nebrīvē dzimušajiem lūšiem, meža iemītnieks bijis visai agresīvs.

Dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” pārstāve Kristīne Kalniņa saka: “Mēs to darījām diennakti kopā ar Valsts policiju, kura arī mēģināja uzraudzīt. Tad viņu dabūja privātmājas pagrabā, kur bija daudz lielāka iespēja viņu noķert.”

Patversme tūdaļ sazinājusies ar vetārstiem, un jau Lieldienu brīvdienās dzīvniekam veikta sarežģīta operācija, kas ilgusi divas stundas. Tās laikā salūzušie kaulu fragmenti salikti un sastiprināti kopā ar implantu.

Kristīne Kalniņa: “Tā kā bija sarežģīts lūzums, ir arī rentgena uzņēmumi. Salika to visu ar metāla plāksnēm. Tagad ir svarīgi, lai viņa organisms to visu pieņemtu.”

Pašreiz lūsis ievietots patversmes attālākajā stūrītī, kuru vismazāk sasniedz dažādi mežam neraksturīgi trokšņi. Apmeklētāji tur netiek pielaisti, bet dzīvnieka uzvedību fiksē videokamera.

“Mūsu lūsim, kas tagad ārstējās pēc operācijas, ir kaula infekcija. Mēs dodam zāles. Tās ir vitāli svarīgas, lai pārtrauktu infekciju. Elkoņa daļa labi kustās, bet tagad mums ir bažas par to pēdu, ko viņš tā kā vēl negrib locīt. Otra lieta - ir svarīgi, lai viņš labi ēstu. Trešā lieta, lai viņš maksimāli maz pierod pie cilvēkiem, lai viņš var atgriezties savvaļā,” pauž Kristīne Kalniņa.

Cik ilgs būs atveseļošanās process, vēl neesot zināms, bet pēc izveseļošanās lūsis tikšot atkal aizvests atpakaļ uz Jaunjelgavas mežiem.