Sedas purva makšķernieki kļuvuši likumpaklausīgāki

Teju jebkuru sugas zivi neatlaidīgākie makšķernieki var noķert Sedas purvā. Ar neapbruņotu aci vairāk nekā 7000 hektāru plašo purvu nav iespējams pārredzēt, tomēr Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) inspektorei Rūtai Zepai, ar binokli uzkāpjot skatu tornī, ir skaidrs - makšķernieku ir daudz. 

DAP inspektore Rūta Zepa saka: “Dodamies tur, kur no torņa ir saskatīti makšķernieki. Ejam pārbaudīt, kā viņi ievēro makšķerēšanas noteikumus. Vairāk interesē zvejas rīki, lai nav nelikumīgi.” Viņa arī pauž, ka makšķerniekam drīkst būt viena ūda un makšķere vai divas ūdas.

Lai kopā ar lielo lomu mājās nebūtu jāpārnāk arī ar administratīvo sodu, svarīgi ir ievērot nosacījumu, kas attiecas uz pieļaujamo makšķerēšanas rīku skaitu - ReTV Ziņām skaidro pārvaldes pārstāve.

“Ja viņam būt jau kādas trīs, četras vai piecas tās ūdas, tad būtu administratīvais sods, bet divas ūdas un viena makšķerīte. Šoreiz pabrīdināsim,” saka Rūta Zepa.

ReTV Ziņām inspektori atzīst – mērķis nav likt bargus sodus. Noteikumu neievērošana par pieļaujamo rīku skaitu pārmērīgi var izsmelt zivis no ūdenstilpēm. Un zivju resursu samazināšanās visai tieši pēcāk var skart arī pašus makšķerniekus.

Jāpiebilst, no izmantotajiem rīkiem makšķernieki nedrīkst atrasties tālāk par 50 metriem. Vēl pārvaldes reidā tiek pārbaudītas makšķernieku somas!

Rūta Zepa: “Drīkst paturēt lomā 5 līdakas viens cilvēks. Un vēl nosacījums – līdaku izmērs nedrīkst būt mazāks par 50 centimetriem.”

Tāpat arī īpašs nosacījums dabas liegumos – uz ūdenstilpes ledus nedrīkst braukt ar transportlīdzekli. Tā tas ir arī Sedas purvā. Tiesa gan, virkni citu likumu pārkāpumu esot visai grūti fiksēt.

“Mēs redzam, pirms divām nedēļām, cilvēks liek tās ūdas, vienu, otru, trešo. Mēs pieejam, mums pasaka, tās nav mūsu. Mēs nevaram pierādīt, kaut gan redzējām,” bilst Rūta Zepa.

Lai arī pārvaldes rīcībā ir arī dažādas iekārtas, kas darbu atvieglo, piemēram, binoklis ar video ierakstīšanas funkciju, dažkārt arī tas nelīdz. 

Inspektori ReTV Ziņām norāda – šie noteikumi ir nepieciešami. Tamdēļ viņi ir visai priecīgi, ka makšķernieki, kas iemīļojuši Sedas purvu, ir diezgan atbildīgi, pretēji tam, kā tas bijis pirms 10 gadiem. 

Jāpiebilst, citviet joprojām iedzīvotāji mēdz makšķerēt bez licencēm un atļaujām, mājās pārnes neatļautu lomu un dažkārt rīkojas viltīgi.