Sēlijai jauna identitātes zīme

Ilūkstē apstiprināts Sēlijas ģerbonis. Līdz šim pagājušajā gadā apstiprinātajai latviešu vēsturiskajai zemei bija tikai karogs, bet tagad ir sperts vēl viens solis Sēlijas identitātes stiprināšanā. Lai ģerboni varētu lietot pilnvērtīgi, Saeimai vēl jānobalso par grozījumiem likumā.

Valsts heraldikas komisijas izbraukuma sēdē Ilūkstē šodien prezentēja un apstiprināja Sēlijas ģerboni. Vēsturiskās zemes identitātes zīme ataino sarkanā laukā ejošu sudraba staltbriedi. Valsts heraldikas komisijā priekšsēdētājs Laimonis Šēnbergs skaidro, ka ierosinājumu bija daudz. “Ņemot no Kurzemes un Zemgales hercogistes laika ģerboņa vienu figūru, kas faktiski bija attēlota divos veidos. Dažreiz tā bija attēlota kā briedis, dažreiz - kā alnis. Tā kā staltbriedis ir ļoti cēls dzīvnieks, tam ir vizuāla un vēsturiska saikne, heraldikas komisija pieņēma šādu lēmumu.”

Sēlijas ģerboņa autors ir mākslinieks Edgars Sims. Viņš skaidro, ka bija svarīgi, lai jaunais ģerbonis dabiski iekļautos visu piecu vēsturisko zemju ģerboņu ansamblī. “Tam zvēram, kas tiek attēlots vairogā, jābūt atpazīstamam, ar šim dzīvniekam raksturīgajām īpašībām. Protams, tiek ņemta vērā arī heraldiskā stilizācija, arī tas, lai labi nolasītos lielā samazinājumā, lai nebūtu pārāk sīkumains.”

Vēsturiskajā brīdī bija klāt arī kopienu sadarbības tīkls “Sēlijas salas”, kas aktīvi piedalījās procesā, īstenojot projektu un veicot apjomīgu Sēlijas iedzīvotāju aptauju par to, kā būtu jāizskatās Sēlijas identitātes zīmei. “Staltbriedis mums figurēja ļoti daudz fokusgrupās, bija viens arī no populārākajiem. Protams, mūsu favorīts bija vilks, visi to zina, tad bija lūsis, bet staltbriedis bija ārkārtīgi skaists priekšlikums,” atzīst kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” pārstāve Ieva Jātniece.

Lai jauno ģerboni varētu pilnvērtīgi lietot, Saeimai vēl jāveic izmaiņas likumā, jo šobrīd likums ir tikai par četru vēsturisko zemju ģerboņiem. Valsts heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece Ramona Umblija norāda: “Valsts un pašvaldību institūcijas šo ģerboni pašreiz nedrīkst izmanto kā zīmi, kas liecina par juridisko statusu, tātad - pašreiz ģerboni nevar lietot zīmogos un veidlapās.”

Vienlaikus komisijā skaidro, ka līdz brīdim, kamēr ģerbonis tiks apstiprināts Saeimā, to droši var izmantot dekoratīvos nolūkos, kā ilustrāciju un dažādos suvenīros.