Seminārā vērš uzmanību muižu parkiem un dārziem

Latvijas Pašvaldību Savienība jau teju desmit gadu garumā rīko semināru ciklus par parku un mežu apsaimniekošanu, īpaši to, kas atrodas pašvaldību īpašumā. Šoruden uzmanība veltīta seno muižu dārziem un dabas vērtībām tajos, aizsargjoslām mežā, kā arī zaļajiem risinājumiem blīvi apbūvētajās teritorijās.

Rēzeknes novada Ozolaines pagastā seminārs pulcēja pašvaldību pārstāvjus, kā arī dabas ekspertus, lai vērstu uzmanību meža apsaimniekošanas procesiem, kā arī seno muižu dārzu un parku uzturēšanas tendencēm.

Kā savā prezentācijā uzsvēra Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Andrejs Svilāns, liela daļa no seno muižu dārziem un parkiem šobrīd ir bēdīgā stāvoklī. Mūsdienās daudzi neapzinās, ka katrā no tiem ir savs kultūrvēsturiskais konteksts, kā arī dendroloģiskās vērtības, kuras joprojām ir saglabājušās.

Andrejs Svilāns, DAP ģenerāldirektors: “Pirmais, ka mēs palaižam visu novārtā, bet otrs, ka mēs brīžiem esam pārāk čakli. It sevišķi tad, kad mums bija simtlatnieku tas periods. Visi krūmi bija iztīrīti, visi līkie, greizie, ainaviskie koki izzāģēti un tie, kas bija taisniem stumbriem, tie bija atzaroti līdz 3m augstumam. Ja tas varbūt vēl būtu pieļaujams kaut kādos regulārajos franču stila dārzos, tad ainavu parkā arī nokaltušā koka stumbram ir sava vieta.”

Semināra dienā notika arī koku un krūmu stādīšanas talka. Tās laikā par aptuveni 70 stādiem bagātāks kļuva vairāk nekā 100 gadus senais Laizānu parks, kas ir īpaši aizsargājama dabas teritorija.

Rēzeknes novada Ozolaines pagastā notika trešais no kopumā pieciem šogad plānotajiem reģionālajiem semināriem. Pirms tam tie jau aizvadīti Pāvilostā un Staļģenē, drīzumā līdzīgi semināri gaidāmi vēl Mazsalacā un Siguldā.