Senioriem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem - dejas sēdus

Lai dejotu, nav obligāti jāstāv kājās un jāizpilda sarežģīti deju soļi. Pielāgojot dejošanu senioriem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem, Vācijā tika izveidots deju žanrs – dejas sēdus. Pamazām tās kļūst arvien izplatītākas arī Latvijā.

Jēkabpils biedrībā “Cerību sala” notiek deju nodarbības, bet tās nav parastas dejas, bet gan dejas sēdus. Šāds deju veids ir domāts cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī senioriem, kuriem ir grūtības nostāvēt kājās. “Šīs dejas nav ar medicīnisku mērķi, bet ar emocionālu, mentālu mērķi savest kopā cilvēkus, lai viņi kopā skaistas mūzikas pavadībā būtu vienoti un varētu izkustēties. Būsim atklāti – cilvēki ar kustību traucējumiem, ar īpašām vajadzībām skaitās atstumtā sabiedrības daļa. Parastā deju kolektīvā viņiem nav piemērota vide. Šīs dejas ir tās, kas viņiem varētu ļaut saprast un apzināties, ka arī viņi to spēj. Tās ir domātas arī tādiem cilvēkiem, kuriem fiziski nekustas ķermeņa daļas – rokas, kājas. Šīs dejas ir svarīgi dejot vismaz galvā, vismaz domās. Fenomens ir tāds, ka mums parasti ir 10 nodarbību cikls projektos, pēc tām 10 nodarbībām kaut mazliet, kaut puscentimetru, bet roka, kāja pakustas. Un tas ir apbrīnojami,” saka Indra Spalviņa, deju skolotāja.

“Cerību sala” sadarbībā ar dienas aprūpes centru “Cerība” īsteno projektu, kura laikā biedrībā tiek organizētas nodarbības divām grupām – katrā grupā paredzētas 10 nodarbības. “Bērniem ļoti patīk, jo te tiek nodarbinātas ne tikai rokas, kājas, bet visi muskuļi. Viss ķermenis tiek izšūpots. To var darīt tik, cik cilvēkam ir spēka. Ar spēku nekas netiek prasīts, tāpēc visiem laikam patīk,” saka Aija Kvēpiņa, biedrības “Cerību sala” valdes priekšsēdētāja.

Dejas sēdus izmēģina gan dienas aprūpes centra “Cerība” un biedrības “Cerību sala” klienti un biedri, gan viņu tuvinieki. 

Dejas sēdus ir senioru deju apakšžanrs, kura pirmsākumi meklējami Vācijā. Indru Spalviņu šajā deju žanrā apmācīja Latvijas Senioru deju apvienības priekšsēdētāja Laimdota Andersone, bet tuvākajā laikā deju skolotāja plāno pilnveidot savas zināšanas un prasmes ārzemēs.