Sensorā istaba vecākiem un bērniem dos atelpas brīžus

Ģimeņu un bērnu attīstības centrs (ĢBAC) “Brīnumiņš” Talsos lielāko rūpi tur par bērniem ar īpašām vajadzībām. Nu centrs atvēris arī sensoro istabu, kas nosaukta par Brīnumu telpu, un būs pieejama ikvienam bērnam un vecākam. Tajā ar gaismām, krāsām, skaņām un īpašām tehnoloģijām varēs atgūt mieru, relaksēties un atvērties pasaulei.

Alekss pirmais atver durvis uz centra jauno sensoro istabu. Tā vairāk paredzēta kā “brīnumu” pasaule, nevis rehabilitācija, taču dažādās opcijas arī palīdzēs, piemēram, tiem bērniem, kam grūti adaptēties reālajā dzīvē. “Piemēram, uz dažādām skaņām, dažādiem sensoriem pieskārieniem, uz gaismiņām. Un sensorā istaba ir viena no tām vietām, kur bērns var atnākt drošā vidē un pierast pie tā, kā tas ir, piemēram, ka ir kaut kāda skaņa. Un pēc tam viņam ir vieglāk adaptēties tajā ārpasaulē, tajā reālajā dzīvē,” saka Liene Vicinska, ĢBAC „Brīnumiņš” psiholoģe.

Sensorajā istabā ir viena no Latvijā retajām smilšu kastēm, kas veido projekcijas uz smilšu virsmas. Tajā var veidot kalnus, vulkānus, ķert dinozaurus un haizivis, izmēģināt citas opcijas. “Smilšu kastē ir dziļuma sensors, kurš ļauj veidot to reālo bildi uz smilšu kastes. Ja, piemēram, es roku bedri, tad sensors to uztver, un viņš, piemēram, piepilda to bedri ar ūdeni,” saka Liene Vicinska, ĢBAC “Brīnumiņš” psiholoģe.

Skrienošie burbulīši un vienmērīgi rūcošā skaņa palīdz nomierināties. Savukārt sensorie mati uz grīdas, kas maina gaismas, ļauj tos iztaustīt un izbaudīt arī smagāk slimiem bērniem. Sensorā istaba ir paredzēta ne tikai bērniem ar īpašām vajadzībām, bet visiem interesentiem. “Es domāju, ka tā būs arī sava veida integrēšanās, jo īpašie bērniņi un bez īpašām vajadzībām bērni varēs būt kopā, kas arī ir ļoti svarīgi jau no mazām dienām – bērnam ratiņkrēslā kopā darboties ar bērniņu, kas patstāvīgi var pārvietoties, caur šo rotaļu piedzīvot sadraudzību, draudzēšanos, komunicēšanu, atpūtu, atelpu un tā tālāk,” skaidro Agnese Kviese, ĢBAC „Brīnumiņš” vadītāja.

Ja vecāki parasti paliek aiz speciālistu kabinetu durvīm, tad šoreiz viņi dodas līdzi, jo sensorās istabas ideja ir ļaut mammām un tētiem kvalitatīvi pavadīt laiku ar bērniem, baudīt atelpas brīžus, kam paredzēta speciālā ūdens gulta. “Tur nāk siltums, un tā tā kā nedaudz šūpojās. Un tas ir citādāk nekā parasta gulta. Tas laikam ir nomierinoši, jo šūpolēs jau nomierinās. Un, ja ūdens gulta šūpojās, tad arī paši nomierinās,” saka Svetlana Zemīte, Alekša mamma.

Gan ar, gan bez vecākiem bērniem būs iespēja Brīnumu istabā pavadīt no 30 līdz 45 minūtēm. “Izklaide sev pēc kādām nodarbībām, kur ir jāmācās, kur ir jāvingro. Viņš varēs atnākt šeit un veltīt laiku kaut kam interesantam, kas viņu aizrauj. Un mammām gluži otrādi – šī ir vieta, kur relaksēties. Mammām noteikti vieta, kur relaksēties, un noteikti mammas gribēs arī vienas šeit atnākt,” pauž Svetlana Zemīte.

“Mēs esam priecīgi, ja mēs varam darīt šos bērnus laimīgus. Tā ir tāda mūsu laime - atkal piedzīvot šeit bērnu smieklus,” skaidro Agnese Kviese.

Brīnumu istabu Ģimeņu un bērnu attīstības centram palīdzēja izveidot Ziedot.lv un “Latvijas valsts meži”. Idejas autoriem ir vēl sapnis arī daļu sienas noklāt ar zvaigznēm, kādas šobrīd redzamas pie griestiem - lai ne tikai ar acīm, bet arī ar pirkstiņiem bērni var aptaustīt brīnumu.


Foto: Freepik