Sertifikātu pielietošanu vērtēs pēc epidemioloģiskās situācijas

Pēc vairāku mēnešu sekošanas līdzi jaunumiem par kovida vakcīnām, lūkojot citu valstu pieredzi, Imunizācijas valsts padome noformulējusi rekomendācijas, kam un kādā veidā nodrošināt vakcināciju šajā rudens sezonā. Šobrīd vakcinācija tiek nodoršināta ar oriģinālām vakcīnām, bet gaidāms, ka septembrī būs pieejamas pielāgotas vakcīnas Omikrona variantam. 

Imunizācijas valsts padomes jaunās rekomendācijas galvenokārt balstītas uz drīzumā pieejamām bivalentām vakcīnām, kuru sastāvā ir antigēns pret diviem vīrusa tipiem - pret klasisko kovidu un Omikrona variantu. Padome arī informē, ka Latvijā pārejam uz sezonālas vakcinācijas principu, kas ir līdzigi kā ar vakcināciju pret gripu. Tā tiek rekomendēta pirms gaidāmas plašākas saslimšanas. Imunizācijas valsts padomes loceklis, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs: “Revakcinācijas laiks pasaulē tiek rekomendēts apmēram seši mēneši pēc iepriekšējās devas. Raugoties uz situāciju Latvijā, saprotam, ka absolūtam sabiedrības vairākumam šie seši mēneši jau ir pagājuši, līdz ar to lielākai daļai šoruden būtu nepieciešama balstvakcinācija. Arī nākamās izmaiņas, ko ielikām šajās rekomendācijās, ka šobrīd pārslimošana ar Omikronu nevar būt ekvivalenta un pielīdzināma vienai vakcīnas devai.”

Ainis Dzalbs norāda, ka pārslimošana nodrošina īslaicīgu imunitāti - vidēji līdz 60 dienām. Tas arī redzams praksē, ka pacienti slimo atkārtoti ar kovida infekciju, un imunitāte, kas izveidojas pārslimošanas rezultātā, vairāk tipiska ir vienam tipam un nesniedz plašāku aizsardzību, kā vakcinācija. SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Larisa Savrasova: “Pašreiz vakcinācijai ir pieejamas oriģinālās vakcīnas, kuru efektivitāte pret smagu slimības gaitu un nāvi ir jau pierādīta. Tāpēc noteiktām riska grupām nav nepieciešams gaidīt līdz pielāgotu vakcīnu piegādei, lai veiktu, piemēram, pirmo vai otro balstsvakcināciju vai lai uzsāktu vakcinācijas kursu.”

Tāpat kā līdz šim par katru vakcinācijas faktu būs digitālais sertifikāts, kura tehniskais derīguma termiņš ir viens gads. Pēc tam automātiksi tiek izveidots jauns, kuru var izmantot turpmāk, bet katra valsts var noteikt konkrētus nosacījumus sertifikāta pielietošanai un derīgumam, ieceļošanas vai kādu citu aktivitāšu ierobežošanai. Kādi būs lēmumi par sertifikātu pielietošanu Latvijā, to vērtēs pec epidemioloģiskās situācijas. 


Foto: Freepik