Sievietes valsts apmaksātu dzemdes kakla izmeklējumu veic kūtri

Profilaktiski dzemdes kakla izmeklējumi var novērst ļaundabīga audzēja attīstīšanos. Lai arī šāds pakalpojums sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem ir bez maksas, sieviešu atsaucība esot zema.

Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa saka: “Dzemdes kakla vēzis ir no tiem, kura attīstība ir salīdzinoši lēna. Mēs esam to atklājuši agrīnās priekšvēža stadijās. Tā ir ļoti laba prognoze.”

Tikmēr Nacionālā veselības dienestā (NVD) ReTV Ziņām stāsta – no aptuveni 190 000 izsūtītām vēstulēm, vien nepilni 35% sieviešu šo iespēju izmanto. Jāpiebilst gan, ka kopējo izmeklējumu skaits ir augstāks, jo daļa sieviešu veic izmeklējumus ārpus kārtas.

NVD Ambulatoro pakalpojumu nodaļas pārstāve Līva Seile: “Šīs te vēstules tiek sūtītas uz sieviešu deklarētajām dzīvesvietām, bieži vien vēstule nesasniedz adresātu, jo sieviete nedzīvo deklarētajā dzīves vietā. Jā, dienests ir plānojis nākotnē digitalizēt šos uzaicinājumus.”

 “Lai arī reizi trijos gados uz deklarētās dzīves vietas adresi šī te vēstule atnāk, ne vienmēr sieviete tam ir pievērsusi uzmanību, ne vienmēr to ir saņēmusi un ne vienmēr izprot, kāpēc un kur tas ir jādara,” atzīst Vija Veisa.

Vineta Volkoviča, ginekologs, dzemdību speciālists, pauž: “Ļoti bieži pacienti, kas saņem šīs NVD vēstules, dators ir izņēmis kaut kādus ārsta vārdus, uzvārdus, un cilvēki bieži domā, ka drīkst iet tikai pie šī ārsta, kas ir uzrakstīts. Bet tā nav taisnība.”

ReTV Ziņām ginekologi atzīst – šāda uzaicinājuma izmantošana ir sekmējusies ar laikus novērstu ļaundabīgo audzēju. NVD pārstāve Līva Seila skaidro – pērn gandrīz trīs procentiem sieviešu pēc skrīninga ir bijusi nepieciešamība pēc papildus izmeklējumiem ar aizdomām par audzēju. “Efekts noteikti ir. Jo vairāk sievietes tiek izmeklētas, jo vairāk varbūt tiek atklāti arī gadījumi, kad ir nepieciešami šie te papildus izmeklējumi.”

Tikmēr Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente norāda uz vēl kādu problēmu: “Ja mēs zinām, ka tai vēstulei būtu jābūt, ja tā ir kaut kur nozaudēta vai saņemta, ir diezgan grūts tas mehānisms, kā mēs varam atjaunot skrīninga uzaicinājuma numuru un realizēt.”

Vija Veisa stāsta, ka Latvijā ir arī viens no augstākajiem dzemdes kakla vēža rādītājiem – ap 20 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju, Eiropā vidēji tie ir 11. Tas nozīmē – esam tālu no Pasaules veselības organizācijas mērķa šo sērgu izskaust pa visam. 

Gan ginekologi, gan NVD pārstāve Līva Seile norādīja – ginekoloģisku pakalpojumu pieejamību Covid-19 pandēmija nav ietekmējusi. Gadījumā, ja pēc profilaktiskām pārbaudēm ginekologs vai ģimenes ārsts norīko papildus izmeklējumiem, ārstniecības iestādei pakalpojums jānodrošina 30 dienu laikā.  


Foto: FreePik