Sigulda - suņiem draudzīgākais novads

Ja esat suņa saimnieki, noteikti esat saskārušies ar situāciju, kad mīlulis jāatstāj aiz veikala, kafejnīcas vai citas publiskas vietas durvīm. Portāls “arsuni.lv” katru gadu suņu saimniekus aicina balsot par mūsdienīgiem uzņēmumiem, publiskiem objektiem un ēdināšanās vietām, kuros ir gaidīti arī četrkājainie mīluļi, tādējādi noskaidrojot suņiem draudzīgāko novadu Latvijā.

Siguldas novads oficiāli pirmo reizi par suņiem draudzīgāko pašvaldību kļuva 2019. gadā. Šādu titulu ir saglabājis jau trīs gadus pēc kārtas. Katru gadu to nosaka paši suņu saimnieki, balsojot par ēdināšanas vietām, uzņēmumiem un apskates objektiem, kuros gaidīti arī ģimenes mīluļi. Plānojot brīvo laiku, brīvdienās principā nav jāsatraucas, kur likt suni. “Kas ir pats labākais? To nevis, iespējams, kāds ir izdomājis, bet to novērtē paši apmeklētāji pilsētas, tūristi, suņa saimnieki. Tas ir tāds objektīvs vērtējums, kuru veic, man šķiet, biedrība ar suni. Man kā iedzīvotājam ir lepnums. Tas, ka es pārliecinos to, ka mana ikdiena ir ļoti ērta un atvieglota. Es domāju, ka arī tiem ciemiņiem, kas pie mums brauc ciemos uz Siguldu, arī atvieglo braukšanu ar visiem ģimenes locekļiem, ar sunīti. Uzreiz pavisam cita plānošana,” saka suņa saimniece Evija Brice-Gagaine.

Pilsētā vairākās vietās uzstādīti stendi ar dabā sairstošiem maisiņiem, kurus aizņemties, ja saimniekam aizmirsies pastaigā paņemt līdzi savus. Maršrutā var iekļaut arī dzeramos krānus, pie kuriem mīluli padzirdīt, taču ar prieku to izdarīs arī kāda no kafejnīcām. Kūku konsultante Maira stāsta: “Ļoti daudzi nāk un jautā. Man tas liekas brīnums - kāpēc. Sunīši jau ir mūsu ģimenes locekļi. Te mums ir ūdentiņš vienmēr, klienti paprasa kādu desiņu - atnesam arī desiņu. Mēs mīlam savus klientus, mēs mīlam dzīvniekus, mēs esam draudzīgi visam un atvērti!”

Savukārt Evija piebilst - kopā ar savu suni Vikingu var doties pat salabot datoru vai nopirkt baterijas. “Ņemot vērā, ka Vikings ir mūsu ģimenes loceklis, viņš ir ir kā trešais bērns, tad, protams, man ir jāpielāgo trešajam ģimenes mazākajam “bērnam” aktivitātes. Tas ļoti daudz ko atvieglo - es varu nopirkt grāmatas mazajiem grāmatnīcā, nedomājot par to, ka man ir vēl vairāk jāsarežģī sava loģistika ikdienā.”

Novadā pieejamas arī dažādu maršrutu pastaigu takas, kas četrkājainajiem draugiem ļauj kārtīgi izstaigāties, tiesa - noteikumi liek to darīt pavadā bez izskriešanās iespējām. Suņa saimniece Kitija stāsta: “Mums ir pieejams ļoti skaists mežs, kur kārtīgi izstaigāties, aiziet arī uz Gleznotāju kalnu. Daudzi tūristi ir iecienījuši. Var noiet lejā, var noiet pie Gaujas, tur ir liels lauks, kur var suns izskraidīties. Arī uz svētku laukumu var aiziet, ja ir kāds pasākums. Principā būs ļoti daudz cilvēku ar suņiem. Visi būs ļoti draudzīgi, arī visi suņi būs draudzīgi, tāpēc vispār nav nekādu problēmu. Var braukt arī ar savu suni no citām pilsētām, noteikti būs, kur iziet, izskriet.”

Par to, vai būtu kas uzlabojams, Kitija saka: “Gribētos kādu slēgtu suņu parku, jo mums ir diezgan daudz teritorijas. Būtu forši, ja tie suņi visi varētu satikties vienā slēgtā teritorijā, kā Rīgā tas ir pieejams, un padraudzēties!”

“Protams, ka Siguldas pašvaldības policija ir diezgan vērīga un aktīvi strādā uz to, lai mazinātu klaiņojošu suņu problēmu. Tas jaukais virziens, uz ko mēs varētu pilnveidot, lai būtu pavisam draudzīgi suņiem Siguldas novadā, protams, kāda suņu laukuma izveide, kur suņu saimnieki un paši suņuki varētu jauki pavadīt laiku. Otrs, runājot par suņu ekskrementiem, lai būtu atkritumu tvertnītes, ka mēs varam tos savāktos materiālus draudzīgi izmest, lai nebūtu jāmet sadzīves atkritumu tvertnēs, bet paredzētās vietās,” norāda Juris Stankēvičs, suņu skolas īpašnieks un treneris.

Jura suņu skolā mācās suņi gan no Siguldas novada, gan arī Rīgas, Valmieras, Ogres, Limbažiem un Cēsīm. Treneris vērtē - jauno mājdzīvnieku pieplūdums ir viennozīmīgi jūtams. “Manuprāt, pandēmija darīja savu. Suņu ir ļoti daudz. Priecē tas, ka vairojas atbildīgo saimnieku skaits, jo tiešām interesējas par suņu audzināšanas principiem. Brauc, piedalās, mācās. Tas ir tikai pozitīvi, ka viss tikai vairojas, jo būs mazāk nepaklausīgu suņu un nepatīkamu starpgadījumu!”


Foto: Freepik