Siguldas novada preču zīmei “S!” nosaka pagaidu aizsardzību

Siguldas novada preču zīmei piemēro aizsardzību “S” burtam ar izsaukuma zīmi. Ļoti līdzīgu simboliku savā priekšvēlēšanu kampaņā izmantoja arī partija “Stabilitātei”. Nu partija šo simbolu savos materiālos izmantot nevar, līdz gala spriedums būs panākts tiesā. 

Burtu “S” ar izsaukuma zīmi Siguldas novada pašvaldība kā atpazīstamības zīmi izmanto jau daudzus gadus. Tāpēc priekšvēlēšanu laikā daudzi bija neizpratnē, kāpēc politiskā partija “Stabilitātei” savos materiālos izmanto dizainiski ļoti līdzīgu simbolu. Lai aizsargātu savas intereses un tiesības, Siguldas novada pašvaldība vērsās tiesā un pašlaik viņu preču zīmei, kura gan oficiāli reģistrēta vien šī gada 20. maijā, noteikts pagaidu aizsardzības līdzeklis. Patentu valdes Preču zīmju un dizainparaugu departamenta direktore Baiba Graube saka: “Siguldas pašvaldībai ir pilnas tiesības cīnīties par to, lai neviens nelieto ne tikai identisku viņu zīmai zīmi, bet arī lai nevienam nerastos kaut kādas domas, ka Siguldas pašvaldība ir kaut kā saistīta ar partiju “Stabilitātei”.”

Partijas “Stabilitātei” pārstāvis Aleksejs Rosļikovs ReTV Ziņām norādīja, ka partija Patentu valdē ir iesniegusi pieteikumu, lai reģistrētu arī savu preču zīmi – šajā gadījumā pilnu partijas nosaukumu. Tāpat Rosļikovs uzskata, ka priekšvēlēšanu laikā lietotais burts “S” ar izsaukuma zīmi nemaz nav izteikti līdzīgs Siguldas novada preču zīmei. Aleksejs Rosļikovs: “Tuvojās lielā tiesa. Notiks vai nē – vēl redzēsim. Varbūt pa ceļam par kaut ko vienosimiems. Viņi gājuši cauri procesam visu šo gadu, reģistrējuši savu preču zīmi – “S!”. Mēs ne reizi neesam rakstījuši Patentu valdei nekādus iebildumus.”

Šeit jānorāda, ka pēc procedūras Patentu valdē pieteiktas preču zīmes nevar apstrīdēt, līdz valde tās nav pilnībā reģistrējusi. Šis process var aizņemt trīs līdz četrus mēnešus. “Vienīgais, ko var darīt šajā situācijā, vērsties tiesā, ko, kā mēs redzam, Sigulda arī ir izdarījusi. Viņiem ir jāceļ prasība pēc būtības par viņu preču zīmes pārkāpumu,” norāda profesionālā patentpilnvarniece preču zīmju un dizainparaugu lietās Rūta Olmane.

Pašlaik piemērotais aizsardzības līdzeklis Siguldas preču zīmei ir tikai pagaidu. Tas būs spēkā līdz tiesā pieņems gala lēmumu, kurai pusei ir taisnība. Vēl jāpiebilst, ka procesā iesaistītie tiesā var lūgt piedzīt arī finansiāli radītus zaudējumus. Rūta Olmane: “Šeit noteikti tiks vērtēts jautājums par kaitējuma nodarīšanu reputācijai, jo kaut kādos aspektos tas varētu rasties, vai jau ir radies.”

Patentu valdē norāda, ka strīdi par preču zīmēm Latvijā nav sveši. Pirms preču zīmes reģistrēšanas valdes uzdevums nav pārbaudīt, vai iesniegtā zīme nesakrīt jeb nav līdzīga jau reģistrētajām.