Siltais septembris pagarina peldsezonu

Siltais laiks acīmredzami pagarinājis vasaru. Lai arī šodien ir jau 7. septembris, Latvijas pludmalēs izskatās kā 7. augustā. Ļaudis cenšas kompensēt lietaino vasaru ar peldēm vēl septembrī, daudzviet Latvijā darbojas vēl pludmales glābšanas dienesti, kas vēro peldētgribētājus, kuri pludmali apmeklē līdz pat saules rietam.

Kā ReTV skaidro Latvijas Pludmales glābēju asociācija, Ministru kabineta noteikumi paredz Latvijas pludmalēs peldsezonu slēgt 15. septembrī. Vasara ir bijusi ļoti neprognozējama, tāpēc gaisa temperatūra 20 grādu robežās un ūdens temperatūra tuvu tam ļauj Latvijas peldvietas izbaudīt ilgāk, kā ir ierasts. Pludmales glābšanas dienesta puiši Ventspilī atzīst, ka šobrīd darba vairāk, kā bija vasarā. “Principā – tas arī ir tas bīstamākais. Ceļas viļņi, ceļas vējš. Nāk rudens. Un visbiežāk ir arī dzeltenās zīmes, ka nav ieteicams peldēties,” norāda Ventspils pludmales glābšanas dienesta darbinieks Mārcis Kārkliņš.

Glābšanas dienests Latvijas peldvietās ir sezonāls darbs, tomēr prasa iepriekšēju sagatavotību. Šogad Ventspilī nelaimes gadījumu neesot bijuši, bet izteikti vairak nekā 200 aizrādījumu par neatbilstošu uzvedību pludmalē. Glābēji nav samierinājušies ar alkohola lietošanu pludmalē, smēķēšanu publiski un bērnu nepieskatīšanu. Ventspils pasvaldības policijas priekšnieks Ojārs Rudzītis saka: “Šogad ir bijuši pāri 200 aizrādījumiem par nepieskatīšanu. Jāsaka, ka visa šī sezona bija visai dīvaina. Visu sezonu bija dienas ar visādām straumēm, viļņiem. Diezgan maz tādu dienu, kad cilvēki varēja iet peldēties.”

Sākoties septembrim, darba laiks šim dežūrpostenim Ventspilī samazināts par stundu – līdz deviņiem vakarā. Šodien, sazvanot Liepājas pilsētu, postenī sarunai laipni atsaucās Annija Laura, kas apliecināja, ka Liepājas pludmales glābšanas dienests darba laiku nav saīsinājis, tas strādā no 10 rītā līdz 10 vakarā, pludmalē šodien cilvēku vairāk, kā bija augustā.

Kā Liepājā, tā Ventspilī pludmales zonā darbojas vairāki posteņi, kuros strādā apmācīti darbinieki. Abās tūristu iecienītajās pilsētās glābēju ekipējums papildināts ar automātisko defibrilatoru jeb sirds darbības atjaunotāju. Tomēr ne vienmēr izdodas palīdzēt, stāsta Mārcis Kārkliņš, kas par glābēju strādā jau ceturto sezonu. 

Kā šodien novēroja ReTV, uz pludmali ļaudis dodas gan ar nolūku nopeldēties vēl septembra siltajā jūrā, gan vienkārši pastaigāt. Kāds to dara agrās rīta stundās, citi – saulrietā. 

Oficiālā peldsezona Latvijā sākas 15. maijā un turpinās līdz 15. septembrim. Pēc šī datuma tiks slēgti kā glābēju dežūrposteņi, tā arī tiks pārtraukta peldvietu ūdens kvalitātes monitorēšana visās 58 Latvijas jūras un iekšzemes ūdeņu peldvietās.


#SIF_MAF2023