Silto džemperu diena arī Latvijā

Domājot par sabiedrības ietekmi uz klimatu, jau vairākus gadus vairākās valstīs pasaulē norisinās akcija “Silto džemperu diena”. Tās laikā dažādās izglītības iestādēs samazina gaisa temperatūru un īsteno arī citas dabai draudzīgas aktivitātes. Jau devīto gadu akcijā piedalās arī Latvija, lai izglītotu sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicinātu videi un klimatam draudzīgākus paradumus. 

Privātās pamatskolas “Valmieras Zaļā skola” pirmsskolas grupu audzēkņi akciju “Silto džempera diena” šodien iesāka ar džemperu modes skati, kurā audzēkņi stāstīja, kāpēc izvēlētais džemperis ir mīļākais.

Ekoskolu programmas koordinatore privātajā pamatskolā “Valmieras Zaļā skola” Ieva Mangule stāsta, “Silto džemperu dienā” modes skate norisinās ik gadu.Mēs vēl papildinām ar informāciju par to, ka, uzvelkot kādu apģērbu, kurā tev ir silti, tu vari drusciņ, drusciņ nogriezt silltumu radiatoros. Un līdz ar to var nenocirst varbūt kādu koku, nepatērēt tik daudz elektrību, ietaupīt enerģiju. Kā ekoskola īstenībā piedalāmies visās vides dienās. Tā nav ne mācību joma kāda īpaša dalība ekoskolu programmā, tas ir dzīves veids.”

Pēc džemperu modes skates audzēkņi devās uz skolā izveidotajām pieturvietām. Audzēkņi ārdīja džemperus, lai iegūtu dziju, lāpīja bojātus apģērbus, kā arī no džemperiem veidoja gultas dzīvniekiem, ko pēc tam nogādās dzīvnieku patversmē. 

Šī gada “Silto džemperu dienas” akcijas sauklis ir “Mana rīcība klimata labā!”, norādot, ka arī, veicot mazas darbības, iespējams izdarīt daudz. Līdzīgi kā citus gadus, arī šogad dalību akcijā pieteikušas vairāk nekā simts izglītības iestādes. Vides izglītības fonda Ekoskolu programmas vadītājs Daniels Trukšāns norāda, galvenais mērķis ir izglītot, tomēr akcijai ir arī praktiska ietekme, piemēram, samazinot temperatūru telpās. “Mēs neesam apkopojuši un tā ļoti rēķinājuši, bet, zinot tīri to, ka mēs, samazinot kaut vai par vienu grādu, nepārsniedzot četrus grādus, jo būs pretējais efekts, mēs varam ietaupīt līdz pat šiem desmit procentiem no siltumenerģijas patēriņa, reizē arī finanšu līdzekļus.

Ļoti priecē, ka tiešām skolas neapstājās tikai pie šī viena grāda, bet viņi bieži vien izvērš nedēļas ietveros, ne tikai vienas dienas, un viņi īsteno aktivitātes citas, piemēram, ne tikai domā par siltumenerģiju, bet arī veic enerģijas auditu, skatās, kas lieki patērē elektroenerģiju, dodas ārā un vispār neizmanto šajā dienā elektrību skolā.”

Ik gadu akcijā piedalās arī skolas, kas nav oficiāli pieteikušās dalībai akcijā. Daniels Trukšāns arī piebilst, novērots, ka vismaz gaisa temperatūru telpās akcijas laikā samazina arī citas iestādes, piemēram, pašvaldības un bibliotēkas.