Simtgades loterijas biļešu mākslasdarbi izstādē Valmierā

Šodien Valmieras muzejā atklāta mākslas darbu izstāde “Mūsu pašu vērtības: Simtgades loterijas mākslas kolekcija”, iekļaujot gan zināmu vecmeistaru, gan jauno mākslinieku darbus, kas aplūkojami arī uz “Latvijas Loto” rīkotās Simtgades loterijas biļetēm. Ideja par Simtgades loteriju radās, gatavojoties Latvijas valsts simtgades svinībām, pirmo reizi valsts mēroga loterija tika noteikts sabiedriskā labuma mērķis – stipendijas Latvijas vidējās izglītības iestāžu talantīgākajiem absolventiem par izcilību mācībās, sportā, kultūras un citās jomās. 

Simtgades loterijas mākslas kolekcija ir viena no lielākajām Latvijas mākslinieku darbu kolekcijām, kas apvieno 80 vecmeistaru un jauno talantīgo mākslinieku darbus. Valmieras muzejā izstādē apskatāmi 62 no kolekcijā ietvertajiem darbiem. “Šī ir arī ļoti īpaša izstāde ar to, ka šī ir tēma “Mūsu Latvijas vērtība”. Tas ir saistīts ar to vietu, kur mēs dzīvojam, ar tām sajūtām, ko ikdienā varam noķert, sajust. Un katrs mākslinieks ir padomājis, kas ir tieši tā vērtība, ko viņš grib izcelt,” stāsta izstādes kuratore Kristīne Kutepova.

Simtgades loterijas ideja radās jau 2016. gadā, kad loterijas kartiņu tika nolemts veidot ar pievienotu māksliniecisku vērtību, kas saliedētu iedzīvotājus un veicinātu patriotisku noskaņojumu. Kutepova: “Šī kartiņa ir radusies par godu Simtgades svētkiem mūsu valstī. Un šī ir pirmā arī valstiskā loterija ar sabiedrisko labumu. Būtībā katru gadu visās vidusskolās Latvijā viens labākais students, skolnieks saņem stipendiju, kas ir arī unikāls notikums. Mēs esam saistījuši kopā gan kā atbalsts māksliniekam – viņam tiek iegādāts darbs, tas tiek popularizēts, gan arī jaunajiem skolēniem, kas patiesībā iemācās: “Oo, mums ir šādi mākslinieki!”

Simtgades stipendijas sešu gadu laikā kopš Simtgades loterijas izveides piešķirtas gandrīz 2000 vidusskolu absolventiem, tam atvēlēti vairāk nekā 1 000 000 eiro.

Ir mākslinieki, kuru darbi veidoti īpaši šim kolekcijas vēstījumam, bet ir arī tādi, kas atbilstoši stāstam un vērtībām, rūpīgi atlasīti jau no esošajiem darbiem un attiecīgi arī iekļauti kolekcijā. Kutepova: “Daina Dagnija, kas jau skatās no mākoņmaliņas, tepat ir Džemma Skulme, mums ir Anete Paegle. Mums ir no vidējās paaudzes un jaunajiem. Paulis Postažs, Madara Kvēpa, Atis Jākabsons. Var saukt un saukt, un saukt.” 

Aplūkot mākslinieku darbus Valmieras muzejā būs iespēja līdz 26. jūlijam.


#SIF_MAF2023