Sirds stimulatoru implantēšanas operācijas veiks arī Kurzemē

Sirds ritma kontrolētājs, kas uztur regulāru sirdsdarbību – neliela medicīniska ierīce jeb kardiostimulators. Vajadzīga lielākoties tad, ja cilvēka sirds strādā pārāk lēni. Līdz šim Liepājas Reģionālajā slimnīcā tika veiktas tikai sirds stimulatoru pārbaudes, turpmāk iedzīvotājiem būs pieejama arī to implantēšana.

Valters Stirna, Liepājas Reģionālās slimnīcas invazīvais kardiologs, aritmologs, pauž, ka vairāku gadu laikā ir saskāries ar problēmu, ka daudzi cilvēki atsakās no sirds stimulatoriem un no to maiņas tikai tādēļ, ka Rīga esot tālu. Viņš uzsver, ka, ja šādas iespējas būtu Liepājā, tad cilvēki būtu ar mieru braukt vairāk.

Sirds stimulatora operācija parasti ilgst no 40 minūtēm līdz stundai ar lokālo anestēziju. To iespējams veikt pat zīdainim. Ārsti norāda, ka operētie pacienti Liepājā šobrīd jūtoties labi un gaida izrakstīšanu. 

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas invazīvais kardiologs, aritmologs Jānis Pudulis stāsta, ka aparāts strādā līdz beidzas baterijas. Viņš pauž, ka aparāta nomaiņa tiek veikta praktiski pēdējos mēnešos.

Latvijā šobrīd tikai 15 speciālisti var nodrošināt šo operāciju un stimulatoru pārbaudi, taču nepieciešamu būtu aptuveni 50 ārsti. Liepājas Reģionālās slimnīcas kardiologs Valters Stirna Liepājā šobrīd var tikai asistēt šādiem mediķiem. Liepājā pieņemt darbā šādu speciālistu pašlaik esot grūti.

Valters Stirna stāsta, ka Rīgas Stradiņa slimnīcā rinda uz stimulatoru pārbaudēm esot divi gadi. Viņam šķiet, ka pacienti, gaidot rindā, noteikti ir arī nomiruši, taču tas attiecas arī uz citām medicīnas specialitāšu nozarēm.

Kā stāsta ārsti – šādas operācijas Liepājas slimnīcā vajadzētu veikt 50 gadā, taču reāli tās būs ap 20. Akūtos gadījumus joprojām ārstēs Rīgā, Liepājā apkalpojot plānveida operācijas. Jāpiebilst, sirds stimulators kalpo no 7 līdz 15 gadiem - atkarībā no iekārtas un katra pacienta veselības stāvokļa.