Šis pavasaris ir īpaši labvēlīgs ugunsnelaimēm

Sausais un vējainais pavasaris, kāds ir šogad, ir labvēlīgs ugunsnelaimēm. Šogad izdeguši jau 162 hektāri mežu. Visbiežāk šīm nelaimēm cēlonis ir cilvēku neuzmanība.

Pirms pāris dienām visai postošs un plašs ugunsgrēks dzēsts Valmieras novadā. Izdega liela platība valsts un privātajā mežā – vairāk nekā 18 hektāri. Pāris stundu laikā uguni izdevās nodzēst. “Tur ir iestādītas jaunas priedes, kuras noteikti, domāju, neizdzīvos. Tās būs jāpārstāda. Kas būs ar pārējo? Jāgaida, mēdz būt tā, ka daba sakārto to. Bez šaubām, kokmateriāls ir bojāts. Tas būs redzams arī zāģējot pēc gadiem,” norāda Arnis Krastiņš, Valsts meža dienesta ugunsapsardzības inženieris.

Ugunsgrēks mežā Skaņkalnes pagastā sācies no trim dažādām vietām, tādēļ ir pamatotas aizdomas, ka šī jaunaudze postīta tīšuprāt. Arnis Krastiņš: “Ir uzskats, ka salauzts stikls veido palielinājumu un varētu aizdegties. Trijās vietās tā ir pavisam neiedomājama sakritība!”

Ne tikai šis aizdomīgais gadījums, bet arī citu gadu pieredze liecina, ka visbiežāk ugunsgrēki izceļas cilvēku bezatbildīgas rīcības dēļ, piemēram, kurot ugunskurus aizliegtās vietās vai izmetot izsmēķus. Arnis Krastiņš saka: “Arī traktori, kuri nav aprīkoti ar dzirksteļu slāpētāju izpūtēju, un dzelzceļš kādreiz palīdz aizdedzināt mežu. Uzsākot [braucienu] no dzelzceļa stacijām, iekustinot sastāvu, lido dzirksteles. Ir arī elektrības īssavienojumi, putni, zvēri ieskrien vados un aizdegas, nokrīt zemē.”

Valsts meža dienests šogad kopā fiksējis 170 ugunsgrēkus mežos. To kopējā platība 162 hektāri. No šiem ugunsgrēkiem Ziemeļvidzemes viršmežniecībā bijuši vairāk nekā 15. Pārsvarā tie izcēlušies no kūlas ugunsgrēkiem. 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārstāve Sandra Vējiņa norāda: “Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad kūlas degšanai bija ļoti labvēlīgi apstākļi – silts, saulains pavasaris, ļoti vējains. Līdz ar to kūlas ugunsgrēki izplatās strauji.”

Vidzemē šosezon dienestam bijuši 173 izsaukumi tieši uz kūlas ugunsgrēkiem. Aizdegšanās cēlonis parasti esot blakus esošs iekurtais ugunskurs. “Ir atsevišķi lielāki ugunsgrēki, bet kopumā tās ir nelielas platības. Gribu uzsvērt cilvēku modrību, ka viņi pamana kūlas ugunsgrēkus. Redzot, ka situāciju vairs nekontrolē, zvana uz 112 - nelaimi izdodas novērst operatīvi,” uzsver Sandra Vējiņa.

Pagājušajā gadā reģistrēti 1200 gadījumi, kad degusi pērnā gada zāle, šogad - četrarpus mēnešos - jau 1400. Lai arī skaitļi rāda pretējo, izvērtējot arī laika apstākļu ietekmi, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests secina, ka šādu gadījumu skaits Vidzemē samazinās.


#SIF_NVZ2022