Skaņu gulta - instruments, kas atslābina, palīdz uzlabot ķermeņa un emocionālo pašsajūtu

“Esmu amatnieks, kam patīk eksperimentēt,” par sevi saka kokļu meistars Guntis Niedoliņš, kas šodien uz Ventspils Mūzikas bibliotēku atvedis savu pārsteidzošāko darinājumu: skaņu gultu. Jūrkalnes kokļu darbnīcā meistars līdz šim eksperimentējis ar dažāda veida instrumentiem, līdz izgatavojis stīgu instrumentu, kas atgādina gultu. Guļot konstrukcijā, kur tiek spēlētas stīgas virs un zem klausītāja, tiek panākts meditatīvs un terapeitisks rezultāts, ko šodien izmēģināja sievietes no kara skartās Ukrainas. 

Kokļu meistars Guntis Niedoliņš uz Ventspils Mūzikas bibliotēkas klusuma telpu no Jūrkalnes atvedis savu unikālo veikumu – skaņu gultu, kas atslābina, palīdz uzlabot ķermeņa un emocionālo pašsajūtu. Gulta atvesta, lai pēc iespējas vairāk cilvēkiem šī meditācijas metode būtu pieejama publiski un bez maksas. Tā vizuāli ir līdzīga masāžas galdam, zem un virs kura atrodas stīgas. Kopumā instruments atgādina lielu kokli ar 37 stīgām. Guļot uz galda, pateicoties mūzikai un stīgu vibrācijām, cilvēks nomierinās.

Šodien Ventspils Mūzikas bibliotēkā skan ukraiņu valoda, Guntis gatavojies šai dienai un bijis nedaudz satraukts – kā šo meditāciju uztvers cilvēki, kam nācies piedzīvot kara šausmas un bēgt ar bērniem no dzimtenes. Katram cilvēkam, kas izmanto mūzikas terapiju, skan cita melodija. Un ukrainietēm seansa laikā netiek izmantotas uztraucošas skaņas.

Ukraiņu kara jautājums šodien Mūzikas bibliotēkā netiek apspriests, šo instrumentu aicināt izmēģināt ikviens, kam vajag atjaunot enerģijas resursus. Skaņu gultas pasaulē tiek pielietotas klīnikās, mūzikas terapijas kabinetos. Tās var būt ļoti dažādas, tomēr katra meistara darinātā ir unikāla. Jūrkalnē dzīvojošā meistara konstrukcija ļauj skaņai skanēt gan zem, gan virs gultas.

Emocionālu traucējumu gadījumos skaņu gulta palīdz atslābināties un nomierināties. Vibroakustiskā masāža sniedz pārsteidzošu efektu. “Tā ir fantastika! Es pat nevarēju iedomāties, kā mūsu ķermenis vibrē mūzikā! Es pēc seansa pat nevarēju piecelties. Man atļāva pagulēt. Tā ir neticama sajūta, iesaku visiem,’’ saka Svetlana Fjodorova, psiholoģe no Ukrainas.

Šodien dienas pirmā puse tika veltīta Ukrainas kara bēgļu terapijai, bet jau no rītdienas vibroakustisko masāžu Ventspils Mūzikas bibliotēkā palīdzēs izjust bibliotekāres, aicinot pabūt vientulībā klusuma istabā ikvienu, kam tas nepieciešams šajā saspringtajā laikā.