Skolās jauno mācību gadu gaida ar raizēm

Pēc 20 dienām sāksies jaunais mācību gads. Valdība pieņēmusi noteikumus, kas paredz - skolēniem, kuriem nav Covid-19 sertifikāta, būs reizi nedēļā jānodod siekalu testi. ReTV Ziņu aptaujātie skolu direktori ir bažīgi par situāciju.

Valmieras 2. vidusskolas direktors informāciju par jauno mācību gadu vēl nav saņēmis. Izglītības iestādē gatavošanās notiek klātienes mācību scenārijam, bet pašreiz raizes ir par bērnu testēšanu. “Oficiāla informācija man kā skolas direktoram nav. Mēs paši dabūjām informāciju no masu medijiem. Līdz ar to konkrēts info nav, bet tīri organizatoriski tas būs paveicams darbs, daudz vēl neskaidru jautājumu, kā organizatoriski to varēs izdarīt – ar vecākiem vai bez, skolās, mājās,” saka Andrejs Gluhovs, Valmieras 2. vidusskolas direktors.

Puse no šīs skolas darbiniekiem ir vai nu ar sertifikātu, vai arī pārslimojuši. Bet, kā ReTV Ziņām saka Latvijas Izglītības vadītāju asociācijā, ja vecāki nevēlēsies, lai bērns nodod Covid-19 testu, tad no 1. līdz 6. klasei. “Ministru kabinets ir lēmis par alternatīvu izglītības ieguves formu – izglītību ģimenē,” saka Rūdolfs Kalvāns, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas prezidents.

Plānotie noteikumi paredz, ka skolēniem līdz 12 gadu vecumam būs skolā jāierodas ar sertifikātu vai apliecinājumu, ka ir izslimojis ar Covid. Pārējiem būs regulāri - reizi nedēļā - jāveic siekalu tests. Testus apmaksās valsts. Līdz mācību gada beigām tas izmaksās 20 miljonus eiro. Tiesa - skolu vadītāji pagaidām ir neziņā, kā tas notiks.

Pēc 1. oktobra mācību iestāžu vadītāji varēs atlaist tos darbiniekus, kuriem nav vakcinācijas sertifikāta. Skolu vadītāji šajā jautājumā nostādīti ļoti neērtā situācijā. Tikmēr Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībā (LIZDA), neraugoties uz to, ka daudzi skolu direktori un skolotāji ir gatavi mācības sākt klātienē, tik un tā turpina būt pret obligātu vakcināciju. “Mēs kā organizācija joprojām iestājamies par to, lai nebūtu pretnostatīšana, šķelšana. Skolēni - pedagogi, pedagogs pret pedagogu, kamēr nav pieņemts likumā par obligātumu nepieļaut psiholoģiskās mikrovides pasliktināšanos,” pauž Inga Vanaga, LIZDA priekšsēdētāja.

Neraugoties uz arodbiedrības nostāju, šobrīd arvien vairāk pedagogu vakcinējas, lai būtu atbildīgi pret darbu un sabiedrību. Tomēr vakcinācijas tempi kāpj ļoti lēni, atzīst Latvijas Izglītības vadītāju asociācijā. Vidēji skolās visā Latvijā vakcinēti 67% darbinieku. Tomēr direktori ir optimistiski noskaņoti, ka mācību iestāžu darbinieki pārdomās, vai izdosies vienoties par vakcīnas devas saņemšanu.

Valdība lēmumu plāno pieņemt pēc sešām dienām - nākamotrdien. Gala lēmums būs Saeimas ziņā.


Foto: Freepik