Skolās sācies eksāmenu laiks

Vidusskolas skolēniem un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem sācies eksāmenu laiks. Vakar valsts pārbaudes darbs norisinājās latviešu valodā un literatūrā gan optimālajā, gan augstākajā līmenī. Optimālā līmeņa pārbaudījuma kārtošanai reģistrējušies 14 000 skolēnu, savukārt augstākā līmeņa pārbaudījumam vairāk nekā trīs ar pusi tūkstoši skolēnu. 

Pirmā eksāmenu diena vidusskolēniem aizvadīta optimālā līmeņa pārbaudījumā latviešu valodā, kārtojot divas no trīs eksāmena daļām - teksta satura un valodas līdzekļu analīzi un tekstveidi. Trešā jeb mutvārdu daļa šiem skolēniem ieplānota 7., 8. un 9. jūnijā. Skolēniem, kuri kārtoja latviešu valodas un literatūras eksāmenu augstākajā līmenī, tas noslēdzās jau vakar.

Kā ReTV stāsta Valsts izglītības satura centra pārstāve Liene Bērziņa - optimālā līmeņa pārbaudījumā skolēniem bija jānokārto trīs daļas, savukārt, augstākajā līmenī tās ir tikai divas daļas: 

“Augstākā līmeņa eksāmenā, atšķirībā no optimālā līmeņa, nav mutvārdu daļas, bet jebkurā gadījumā, mēs runājam par padziļinātu izpratni, par rakstītprasmi, par tekstveidi, par dažādu autoru tekstu izpratni, un, protams, arī par pašu skolēnu spējām radīt tekstus, veidojot savus stāstus eksāmena laikā.” 

Šogad pirmo reizi skolēni noslēguma pārbaudījumus kārto atbilstoši jaunajam mācību saturam un, sākot ar šo gadu, eksāmena nokārtošanai nepieciešams iegūt vismaz desmit procentus no kopvērtējuma, kas ir uz pusi vairāk nekā minimālais procentu skaits eksāmenā iepriekšējos gados. 

ReTV sastaptie Valmieras Viestura vidusskolas skolēni pauž cerības, ka rezultāti būs labi. Valmieras Viestura vidusskolas 12. klases skolēns Mikus Grīnbergs atzina: “Bija diezgan normāli, manuprāt, būs labi rezultāti, ir mazliet tāds šoks par eksāmenu, nav tāda vēl sajūta, ka tiešām sākusies tā eksāmenu sesija ir.”

Savukārt 12. klases skolniece Rēzija Terēze Dubulta stāsta: “Godīgi sakot, man liekas, ka labi. Man liekas, ka labi gāja un satraukums arī nebija, tāpēc, ka pagājušo gadu bija eksāmens, un tagad daudzas augstskolas skatās uz to eksāmenu, tāpēc uz šo nebija tik liels satraukums.Kā Tev šķiet, kā pārējiem klasesbiedriem gāja? Es domāju, ka ļoti labi. Sākumā es nedaudz nobijos, ka visi jau pabeidza, bet izrādās, ka viņi vienkārši gāja uz tualeti, un tad atnāca atpakaļ, un viss bija kārtībā. Bet es jau redzēju, ka daudz ātrāk, piemēram, to pirmo daļu, kas mums bija. Tika dota stunda, daudzi jau pabeidza tur pusstundā, tāpat arī es izgāju ātrāk, bet tagad apmēram līdz galam nosēdēju, tāpat, kā pārējie.” 

Šajā nedēļā vidusskolēniem vēl plānots eksāmens programmēšanā, kas norisināsies rīt tiešsaistē, bet piektdien, 19. maijā būs eksāmens sociālajās zinātnēs klātienē. Aizvadītās dienas eksāmenu, kur vidusskolēni pārbaudīja savas zināšanas latviešu valodā un arī literatūrā, Valsts izglītības satura centra pārstāve Liene Bērziņa vērtē kā veiksmīgi uzsāktu, norādot: “Nav fiksēti pārkāpumi, nav fiksēts, ka kāds skolēns būtu mēģinājis eksāmena laikā norakstīt, špikot, vai izmantot kādus neatļautus līdzekļus. Tāpat arī par informācijas izpaušanu, vai eksāmena materiālu noplūdi mums šobrīd informācijas nav, tā kā mēs varam uzskatīt, ka tā pirmā diena ir pavadīta salīdzinoši mierīgi.” 

Eksāmenu sertifikāti šajā mācību gadā visiem skolēniem būs pieejami elektroniskā formātā, kas arī ir jaunums. Sertifikātus par pamatizglītību būs iespējams saņemt 21. jūnijā, bet par vidējo izglītību 11.jūlijā, savukārt, tie, kuri pārbaudījumus kārtos papildtermiņā sertifikātus attiecīgi saņems vēlāk. 

Jāpiebilst, ka šogad līdz ar eksaminācijas sistēmas modernizēšanu Valsts izglītības satura centrā darbojas arī Lietotāju atbalsta dienests, kas, sākoties eksāmenu sesijai, sniedz nepieciešamo atbalstu un konsultācijas izglītības iestādēm un pašvaldībām. Lietotāju atbalsta dienestā pirms eksāmena sākuma un tā laikā kopumā tika saņemti 55 telefona zvani. Nepieciešamais atbalsts un konsultācijas lielākoties saistītas ar individuāliem gadījumiem, kad bijis nepieciešams precizēt kārtotāju sarakstus vai precizēt detaļas, kas saistītas ar konkrētā eksāmena materiāliem.