Skolēni strādās arī šīs vasaras brīvlaikā

Uzņēmumu un pašvaldību iestāžu interese par Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) ikgadējo programmu skolēnu darbam vasaras brīvlaikā šogad sākotnēji bija zema, tomēr aprīļa nogalē saņemts krietni vairāk pieteikumu, nekā ir iespēja tos līdzfinansēt. Pavisam 731 darba devējs ar NVA atbalstu būtu gatavi nodarbināt teju 9000 skolēnu.

NVA Pakalpojumu departamenta Nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Vineta Leončika saka: “Reģionos visos pilnīgi tika pārsniegts tas pieteiktais vietu skaits, nekā mēs plānojām, bet visvairāk darba vietas tika pieteiktas Rīgas reģionā, tam seko Kurzemes un tad Latgales reģions. Vismazāk darba vietas tika pieteiktas Vidzemes reģionā. Lielākoties ir vairāk dažāda veida palīgdarbi - gan mazumtirdzniecībā, gan pašvaldībās teritoriju uzkopšanā.”

Starp visiem pieteikumiem tikai aptuveni 20% ir no pašvaldību iestādēm. Lielākoties tādēļ, ka pēdējo gadu laikā virkne novadu skolēnus vasarā nodarbina paši, turklāt piedāvā lielāku līdzfinansējumu. Pilsētās šogad augusi arī pašu skolēnu interese, piemēram, vienā no Ludzas tūrisma uzņēmumiem uz 12 vietām jau pretendē aptuveni 80 cilvēki. Mazāka, bet pietiekama interese ir arī laukos.

Daila Ekimāne, Bērzgales pagasta Kultūras nama vadītāja, pauž: “Skolēniem ir liela interese par šo programmu. Pagājušajā gadā mums vasaras laikā strādāja 13 bērni. Ir jau arī daudzi, kas vasarā kaut ko dara arī paši, savās saimniecībās strādā.”

Darba devējiem raizes rada turpmākā epidemioloģiskā situācija un piesardzības noteikumu ievērošana. Ne visus darbus iespējams veikt attālināti.

“Vairāk darba devēji ir teikuši, ka viņi, jā, piesaka šīs darba vietas, taču viņi vēl, tā teikt, patur to iespēju, ka situācija mainīsies, un viņiem, iespējams nevajadzēs. Protams, viss ir atkarīgs no valstī esošās situācijas tajā konkrētajā brīdī, vai tas uzņēmums varēs vai nevarēs darboties,” atzīst Vineta Leončika.

Daila Ekimāne saka: “Tā kā darbs ir ārā darāms, arī teritorija ir diezgan liela, katram iesaistītajam jaunietim mēs varam nodrošināt noteiktu to teritoriju, kur viņam arī darboties. Tas pats arī bija pagājušajā gadā, kad vajadzēja ievērot tos noteikumus. Tas problēmas nesagādā. Tāpat tiek nodrošināti arī aizsardzības līdzekļi.”

Šobrīd NVA turpina izvērtēt pieteikumu atbilstību noteiktajām prasībām, arī vairumā pašvaldību aizvien norit darba devēju un skolēnu pieteikšanās iespējai vasarā strādāt. Tāpat arī tiek apkopotas idejas par vairākiem vasaras darbu variantiem klātienē un attālināti.


Foto: unsplash.com