Skolēniem iespēja lemt par skolas budžeta izlietošanu

"Sabiedrība par atklātību – Delna" rīkotajā pilotprojektā piedalījušās sešas Latvijas skolas. Projekta mērķis bija iesaistīt skolēnus līdzdalībā budžeta veidošana, tas ir, skolēni paši varēja lemt, kur tiek izmantota daļa no skolas budžeta. Kurzemes reģionā šī iespēja tika Talsu Valsts ģimnāzijai.

Biedrības "Sabiedrība par atklātību – Delna" direktore Inese Tauriņa stāsta, ka biedrība ir pozitīva un pārsteigta par lielo atsaucību no skolām, kā arī pozitīvo pieredzi. Viņi redz, ka ļoti daudz skolas šādā projektā vēlētos iesaistīties, tādēļ tiek meklētas iespējas, kā to turpināt un attīstīt arī nākamajā gadā.

Skolēniem bija nepieciešams apgūt jaunas prasmes, lai sagatavotu projekta pieteikumu. Pilotprojekts bija iespēja piedalīties lēmumu pieņemšanā skolā, kā arī sekot līdzi to izpildei un finansējuma nodrošināšanai. Jāpiebilst, jaunieši saņēma konsultācijas no Lietuvas un Vācijas ekspertiem.

Talsu Valsts ģimnāzijas 9.b klases audzēkne Līva stāsta, ka vispirms esot bijis jāizveido projekta pieteikums, kā bija jāiekļauj aptuvenā tāme, kā arī projekta mērķis un tā risinājums, bet pēcāk – idejas kampaņas video. “. Mūsu klase nonāca pie secinājuma, ka mēs vēlētos uzsākt skolas parka atjaunošanu,” bilst meitene.

Tūkstoš eiro jeb puse no projekta budžeta – naudas summa, kuru ideju realizēšanai varēja izlietot jaunieši.  Talsu Valsts ģimnāzijā tika izstrādāti divpadsmit pieteikumi, bet iekšējā balsojumā uzvarēja 9. b klases ideja par skolas alejas izgaismošanu.

Mikus, Līvas klasesbiedrs, pauž: “Mums tas ir ļoti liels projekts un mums ir ļoti liels prieks, ka mēs kā klase varam ieguldīt skolas apkārtnē. Šis jau ir tāds spēriens maziņš uz priekšu, lai pašu skolu, uzfrišinātu, atdzīvinātu, lai pašiem skolēniem būtu jauki un forši.”

Pārējās vienpadsmit Talsu Valsts ģimnāzistu idejas nekur nepazūd. Tās nonākušas pie skolas direktora, lai, plānojot budžetu, varētu ņemt vērā to, kas pašiem skolēniem ir visnepieciešamākais.