Skolēnu darbs vasarā. Pašvaldības izsludina pieteikšanos

Vairumam skolēnu šis mācību gads noslēgsies pēc aptuveni 50 dienām. Daļa jauniešu, iespējams, jau kaļ plānus kādiem pasākumiem, ekskursijām, nometnēm, nevar vien sagaidīt brīvlaiku, bet daļa arī meklē iespējas vasaras laikā gūt darba pieredzi un nopelnīt. 

Ir dažādas programmas skolēnu nodarbinātībai vasarā, kā ierasts, arī pašvaldības savu novadu jauniešiem piedāvās strādāt dažādos amatos. Tā arī Jelgavas novadā, kur piedāvās 190 darba vietas, pašvaldības iestādēs no pašvaldības budžeta algām jauniešiem atvēlot 100 000 eiro. Jelgavas novada pašvaldības projektu nodaļas vadītāja Agrita Olehnoviča: “Palīgstrādnieks, skolotāju palīgs, tehniskais strādnieks. Skolēns projektā piedalās vienu mēnesi. Atsevišķos gadījums gan nodarbinātība var tikt pagarināta līdz diviem mēnešiem.”

Līdzīgus darbus skolēniem piedāvās arī Aizkraukles novada pašvaldībā, kur plānotas 133 vakances. Jāpiemin, ka ne tikai tradicionālajos amatos. Aizkraukles novada jaunatnes lietu speciāliste Līga Kriškijāne: “Ir arī tādas profesijas kā sabiedriskās attiecības, kultūras pasākumu organizators, muzeja, izstāžu un ekspozīcijas zāļu uzraugs, jaunatnes darbinieks mums šogad ir pirmo gadu.”

Aizkraukles novada pašvaldība sākusi jau vērtēt jauniešu iesniegtās motivācijas vēstules, radušies arī pirmie secinājumi. Kriškijāne: “Es teiktu, ka mums ir divas izteiktās grupas – vieni ir kodolīgie, kuri arī pasaka “mums vajag naudu, mēs gribam nopelnīt”. Ir minēti dažādi sapņi. Mums arī ir motivācijas vēstules, kurās raksta “es savu nākotni vēlos saistīt ar skolotāja profesiju, līdz ar to ļoti labprāt gribētu iegūt pirmo darba pieredzi, saprast, vai tas vispār ir man”.

Šonedēļ pieteikties darbam sākuši arī Madonas novada jaunieši. Tur projektā “Jauniešu karjeras izvēle un amata prasmju apguve” pašvaldība līdzfinansēs 40 darbavietas dažādos uzņēmumos, piedāvājot skolēniem arī tādus amatus kā žurnālists un pirts zāļu paklāju audējs. Interesi par darbu gaidāmajā brīvlaikā izrādot arī Cēsu novadā. “Par interesi un pieteikšanos mēs nevaram bažīties nevienā no apvienībām. Mums šie pasākumi ir notikuši kā nu kurā vietā, pat sākot no 2005. gada, iepriekš ir bijuši no 2010., 2012. gada. Vakances aizpildīsies ļoti, ļoti ātri, jo skolēni ļoti grib vasarā strādāt, būt lietderīgi un gūt pirmās darba iemaņas,” saka Cēsu novada Izglītības un jaunatnes lietu speciāliste Līgatnē Dace Bērziņa 

Par to, ka sākta darba devēju pieteikšanās skolēnu nodarbināšanai vasarā, ziņojusi arī Ogres novada pašvaldība. Tāpat arī Kuldīgas novadā, kur plānots darbu vietu nodrošināt 160 jauniešiem. Tikmēr Nodarbinātības valsts aģentūrā ziņo, ka ikgadējā un centralizētā jauniešu reģistrācijavasaras darbu vakancēm sāksies maija pirmajā nedēļā. Pērn programmā 599 uzņēmēji nodrošinājuši darba vietas aptuveni 9,5 tūkstošiem skolēnu visā Latvijā.