Skolotāja: man ar skolēniem ir lietišķas attiecības, dāvanas nevajag

Par cik un ko pirkt? Dāvanu karti vai grāmatu? Gan vecāku čatos, gan soctīklos par daudzu diskusiju un strīdu tematu šajā laikā kļuvusi svētku dāvanu gādāšana skolotājiem un bērnudārzu audzinātājām. Tikmēr ir pedagogi, kuri jau laikus vecākiem piekodinājuši – nekādas dāvanas! 

Tuvojoties semestra noslēgumam, daudzās skolās un bērnudārzos aktīvākie vecāki uzsākuši vākt naudu, lai pedagogus iepriecinātu ar kādu dāvanu. Var rasties iespaids, ka tie nav izņēmuma gadījumi, bet izplatīta prakse, jo par to spriež neskaitāmās soctīklu diskusijās un to apliecina arī vecāki, kurus uzrunāja ReTV Ziņu dienests. “Viens bērns man vēl iet bērnudārzā. Tur bija vairāk – 6,50 eiro katrs vecāks metās, jo tur tomēr ir divas audzinātājas un auklīte, kas ir apdāvināmas. Skolā – pavisam demokrātiski. Vidējā meita iet 5. klasē, tur vācām pa trīs eiro klases audzinātājai. Izskatās, ka vecākajai meitai nekas šogad nebūs jāvāc, varbūt kādas individuālas apdāvināšanās,” saka Ilze (vārds mainīts), trīs bērnu māte.

Ilze uzsver – dalība kolektē ir brīvprātīga. Sagādātās dāvanas, cik viņai zināms, esot dāvanu kartes skaistumkopšanas salonā. Ar lielākiem izdevumiem nekā Ilzei jārēķinās kādai citai mammai, kura pati turklāt arī vāc naudu dāvanu sagādei no pārējo audzēkņu vecākiem. “Man ir divi bērni, mēs ejam bērnudārzā. Bērnudārzā vācam 13 eiro 50 centus par katru bērnu, bet tā nav dāvana tikai audzinātājai. Tur ir ietverta arī dāvana muzikālajai audzinātājai, sporta audzinātājai; tāpat arī šajā summā ir ietverts kliņģeris – cienastiņš pie eglītes. Tur ir arī Ziemassvētku vecītis un paciņa bērniem,” saka divu bērnu māte Iveta (vārds mainīts).

Tātad par abiem bērniem kopā – 27 eiro. Tā kā grupiņā pavisam esot 19 audzēkņu, gadījumā, ja visi vecāki samaksās, kopumā audzinātāju dāvanām un svētkiem savāktā summa nedaudz pārsniegtu 250 eiro, bet Ivetas gadījumā tas vēl nav viss. “Abiem bērniem ir vēl arī deju kolektīvs; arī deju kolektīvā vācam naudiņu. Šeit ir no katra bērna pieci eiro, un tas ietver dāvanu deju audzinātājām, deju kolektīva vadītājam. Ir pat dāvaniņa arī dežurantam, kurš pieskata, kā bērni uzvedas.”

Organizācijas “Mammām un tētiem” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa nesteidz nosodīt tradīciju pirms Ziemassvētkiem iepriecināt pedagogus – tikmēr, kamēr vecāki nepārvērš šo procesu par dižošanos ar savu turīgumu vai par skandālu ar strīdiem, kuros ievelk arī bērnus. “Es zinu, ka ir skolotāji, kuri vecākiem saka – nevāciet naudas, neorganizējiet dāvanas! Arī šādi mēdz būt. Iespējams, tieši tāpēc, ka ir iepriekšēja pieredze, ka ir šie skandāli bijuši vecāku vidū.”

Inga Akmentiņa-Smildziņa gan dāvināšanu kopumā uzskata par skaistu žestu, bet kategoriski pret to ir skolotāja Gunita Butāne. Kaut gan jau pirmajā vecāku sapulcē izrunāts, ka nekādas dāvanas nav jāgādā un nauda vācama tikai bērnu vajadzībām, uz skolotāju dienu skolēni Gunitai Butānei uzdāvinājuši dāvanu karti grāmatnīcā. “Es nejūtos ērti, saņemot dāvanu kartes vai kaut kādas dāvanas no cilvēkiem, ar kuriem man ir – un patiesībā arī ar bērniem man ir – lietišķas attiecības. Mēs tiekamies skolā, tā mums ir darba vide visiem. Otrs iemesls – gribam veidot to jauno paaudzi tādu, kas māk izteikt savu pateicību nemantiskā veidā,” saka 7. klases audzinātāja Jelgavas Valsts ģimnāzijā Gunita Butāne. 

 Skolotājas ieskatā, iztiekot bez veikalos pirktām pateicības dāvanām, iespējams attālināt robežu, kad dāvana pārvēršas par kukuli. Vienlaikus viņa ar nožēlu secina, ka tradīcija ar taustāmiem labumiem pateikties par darbu skolotājiem, ārstiem un dažu citu profesiju pārstāvjiem acīmredzot ir dziļi iesakņojusies. 


Foto: Freepik