Skolotāji vairākās dzimtas paaudzēs

„Ābols no ābeles” – tāds moto Gulbenes novadā izraudzīts 13 stāstiem par sava novada ģimenēm, kurās bērni, mazbērni ir izvēlējušies turpināt vecāku un vecvecāku iesākto – izraudzījušies to pašu profesiju. Tā kā pavisam drīz ir jaunais mācību gads, tad pirmais, simboliskais apsveikums – ābelītes stāds – sava novada stiprajām dzimtām aizceļoja uz Lizuma pagastu, skolotāju Ločmeļu dzimtai. Lizuma vidusskolā nu jau vairāk, kā 40 gadus savu vecāku profesiju turpina skolotāji Anita Ledaine un Juris Ločmelis.

Anita Ledaine Lizuma pili, kur tagad jau 83 gadus ir skola, sauc par savām mājām. Līdzīgi tas ir arī viņas brālim Jurim, jo te vecākiem gan bija dzīvoklis, gan darbs.

Juris Ločmelis tāpat, kā kādreiz viņa tēvs, arī ir fizikas, matemātikas un darbmācības skolotājs, Anita savukārt īstenojusi mammas sapni par muzikālo izglītību un ilgus gadus bijusi mūzikas skolotāja Lizumā, tagad ir skolotāja Gulbenes mūzikas skolā.

Nu jau Lizuma vidusskolas mūzikas kabinetā ir arī Anitas skolnieces, tagad mūzikas skolotājas Lienas Vaļģes darba kabinets.

Liena Vaļģe – Lizuma vidusskolas mūzikas skolotāja: “Viņa ir mana skolotāja gan šeit, gan arī mūzikas skolā, viņa bija tā, kura teica mammai, ka tas bērns ir jāsūta dziedāt, es jau neesmu vienīgā, kas iet tālāk pa mūzikas līniju Anitas vadīta, nu vienīgi tā ir sanācis, ka es turpinu viņas iesākto, bet tas uzliek tādu atbildību, es taču nedrīkstu to latiņu nolaist zemāk, ir, kur augt vēl.”

Gan Anita, gan Juris ir pieredzējuši pedagogi, ar vairāk kā 40 gadu darba stāžu un, protams, šajos gados jau ir nācies pieredzēt, kā mainās paaudzes un arī darbs skolā.

Tie maiņu laiki, kad daudzi vecāki pazaudēja darbu , to mēs arī skolā jutām, ka bērni ir nenoteikti, vairs īsti neorientējās, ko viņi grib un tagad jau nāk trešā paaudze, kur jaunieši ir ļoti mērķtiecīgi, nosvērtāki un šī vēlme mācīties ir daudz, daudz lielāka. Šīs paaudzes bērni ir vairāk tendēti uz līderību, viņi ir, varētu teikt, daudz lielāki egoisti, viņi vienpatņi vairāk ir, tas ir viss saistīts ar tām tehnoloģijām, un tāpēc tāda darbošanās kolektīvos, skolas kolektīvos, vai tas ir ansamblis, vai tas ir koris, vai tas ir deju kolektīvs, vai tā ir futbola komanda, tas, es domāju, ka ļoti svarīgi ir šīs paaudzes bērniem, lai viņi saprastu, kā tas ir sadzīvot, rēķināties ar otru.

Tāpat, kā citās skolās, arī Lizuma vidusskolā, šīs dienas pirms jaunā mācību gada, pedagogiem ir saspringts laiks, pirmkārt jau domājot, kā organizēt darbu jaunajā mācību cēlienā un ir, protams, bažas, kā tas izdosies. Bet, lai arī šogad pirmais septembris būs neierastāks ar drošības pasākumiem, tomēr tā ir īpaša diena.

Jauns darba cēliens un tad vairs nekas nesāp, ir jāsaņemas un jāsāk strādāt.

Todien, kad Lizuma vidusskolā tiekamies ar abiem skolotājiem, viņiem, tiek pasniegta arī simboliska Gulbenes novada dāvana – ābelītes stāds, kā savas dzimtas tradīciju un aroda turpinātājiem.