Skroderdienām Silmačos – 120; izrādei Druvienā - 35

„Skroderdienas Silmačos”, piedzīvojot pirmizrādi pagājušā gadsimta sākumā, no skatītāju un teātra kritiķu puses tika izbrāķēta, taču tagad kļuvusi par tautā mīlētāko un uz latviešu skatuvēm visvairāk pabijušo lugu. Šogad tās jubileja teju mēneša garumā tiek svinēta Gulbenes novadā.

17 vakari, 17 Gulbenes novada vietas, kuras ar ceļojošo izstādi un pirmās brīvdabas izrādes ierakstu apceļo kino busiņš. Tas ir formāts, kādā šogad tiek svinēta lugas „Skroderdienas Silmačos” 120. un brīvdabas izrādes 35. jubileja.

„Šogad īpašāku sajūtu rada tas, ka mēs mēģinām pievērst lielāku izglītojošo pievienoto vērtību. Informatīvo kampaņu rīkojot, veidojot aptaujas par Silmačiem, izejot cikliski cauri visiem periodiem, sākot no Blaumaņa lugas, līdz tam, ka izrāde nonāca līdz Druvienas Silmačiem,” saka Dārta Vilne, Gulbenes novada kultūras pārvaldes pārstāve.

Druvienas kultūras nama vadītāja Valda Putene pauž: “Katru vakaru ir padaudz apmeklētāju. Patīkami bija Daukstēs, tur bija pansionāta cilvēki, kuri jau gados. Kā parādīja bildi ar skatītājiem, viņi meklēja sevi, jo tas ir viņu jaunības laiks.”

Šajā iestudējumā palīgos nāca arī vietējie amatierkolektīvi.

Jaungulbeniete Inese, 1986. gada izrādes dalībniece, stāsta: “Mums nebija tik liela interese par pašu izrādi, bet par procesu, kā viss tas notiek. Tajā laikā transporta nebija tik daudz. Mana mamma sarunāja savas draudzenes, viņas brauca izbraukuma tirdzniecībā, un mēs ar to veikala kravas kasti starp limonādes pudelēm, starp siera rituļiem un alus kastēm, mēs braucām uz Silmačiem.”

No 1986. līdz 1991. gadam Latvijas Nacionālais teātris Druvienā nospēlēja desmit izrādes, un tās noskatījās vairāk nekā 100 000 skatītāju. Tas bija Trešās atmodas laiks, līdz ar to tas kļuva par būtisku sava laika kultūras notikumu. Tomēr vēlāk gan finansiālu apsvērumu, gan skatuves nolietojuma dēļ Nacionālais teātris pārtrauca regulārās izrādes, atgriežoties Druvienā vien 2016. gadā, taču periodiski Silmačos uzvesti arī citu teātru iestudējumi.

Svētku kulminācija, protams, gaidāma 23. jūnijā Druvienā. Ja epidemioloģiskā situācija ļaus, līdztekus izstādei un izrādes ierakstam, plānotas tematiskās aktivitātes visas dienas garumā, savukārt naktī Silmačos būs vērojamas maģiskas gaismu spēles. Foto: Skroderdienas Silmačos Druvienā, Latvijas Nacionālais teātris, YouTube ekrānuzņēmums