Slēgta pasta nodaļa pārtop kultūrvietā, kur lepojas ar personībām

Valsts svētku nedēļā nozīmīgu gadadienu svin arī latgaliešu vēsturisko romānu autoram, koru diriģentam un režisoram Antonam Rupainim veltītais muzejs Rēzeknes novada Bērzgalē. Pirmo reizi durvis apmeklētājiem tas vēra pirms teju 35 gadiem. Nu tam izveidots arī atklātais krājums. Vieta tam rasta kādreiz slēgtās pasta nodaļas telpās, kur turpmāk varēs uzzināt vairāk par tām personībām, kas Bērzgales vārdu nesušas ne tikai Latvijas, bet visas pasaules mērogā.

“Tā tie sapņi piepildās!” – uzsver Bērzgales pagasta iedzīvotāji Rēzeknes novadā, kas pirms dažiem gadiem slēgto pasta nodaļas telpu nupat pārvērtuši par jaunu kultūrvietu. Īstenota ideja tukšo telpu modernizēt un Antona Rupaiņa muzeja atklātajā krājumā izvietot vērtīgākos priekšmetus, gan izcelt arī citus novadniekus, kam ir pasaules līmeņa sasniegumi. Viņu vidū dzejnieks, aktieris un izcils mākslinieks Antons Kūkojs ar pasteļgleznu ciklu “Antona Rupaiņa zeme”. Antona Rupaiņa muzeja vadītāja Bērzgalē Skaidrīte Apeināne: “Mēs lepojamies ar mūsu novadnieku, kas dzimis un sporta gaitas ir uzsācis Bērzgalē, Latvijas riteņbraukšanas vēsturē ieņem gana svarīgu nozīmi.”

Muzeja vadītāja stāsta par četrkārtējā Latvijas čempiona riteņbraukšanā, kā arī izlases velo mehāniķa sešās Olimpiskajās spēlēs – Arkādija Sveces – panākumiem. Pirms pieciem gadiem viņš saņēma balvu par mūža ieguldījumu Latvijas sportā, nu muzejam uzdāvinājis savu Sidnejas Olimpisko spēļu parādes kostīmu.

Vietējie iedzīvotāji ir gandarīti, ka līdz ar jauno krājumu nākamajām paaudzēm būs saglabātas vēsturiskas liecības un reģionā kļuvis par vēl vienu kultūrvietu vairāk. Turklāt – telpu remonts veiks pašu spēkiem, bet inventāra iegādi atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Bērzgales iedzīvotāja Antonija Kroiče saka: “Esmu ļoti priecīga, ka mūsu pagastā kaut kas notiek, jo esam tālu no visiem lielajiem centriem, bet ļoti lepojamies ar savu novadu, ar savu Bērzgali.”

“Antons Rupainis ir viens no ievērojamākajiem latgaliešu rakstniekiem. Viņš vairāk ir pazīstams tieši kā vēsturisko romānu autors. Protams, lielu ieguldījumu ir devis arī Latgales koru attīstībā,” uzsver Skaidrīte Apeināne.

Jauna krājuma atvēršana ieskandina valsts svētkus, gan arī nākamā gada pasākumus, kas būs veltīti Antona Rupaiņa muzeja 35. gadadienas un Bērzgales pagasta 555. jubilejas svinībām.#SIF_NVZ2022