“Slēgts”, “atcelts”, “nenotiek” – šādi uzraksti lasāmi arī Jēkabpilī

 “Slēgts”, “atcelts”, “nenotiek” - šādi un līdzīgi uzraksti kopš šodienas lasāmi daudzviet Latvijā. Arī Jēkabpils pirmajā mājsēdes dienā ir tukšāka un klusāka nekā ierasts.

 Vecpilsētas laukums Jēkabpilī ir neparasti kluss – ierastās rosības vietā manāmi vien daži cilvēki. Arī daudzās tirdzniecības vietās sācies mājsēdes laiks – durvis ir ciet apģērbu, rokdarbu piederumu un daudziem mazajiem veikaliem, kuri nepārdod pirmās nepieciešamības preces. Klusums arī autostāvlaukumos pie būvmateriālu veikaliem, kur parasti bija pilns ar pircējiem un automašīnām. “Protams, ka būs jādomā, kā nopirkt, kā tikt pie tām lietām, kuras principā tu nevari iegādāties. Vai nu būs jāizmanto caur internetu iespējas. Principā - mēs jau pagājušajā reizē esam izbaudījuši, ko tas nozīmē. Daudz maz zinām, kā no tās situācijas iziet. Es nezinu, kā vecākiem cilvēkiem būs, viņiem būs grūtāk, bet jaunie, kas ar internetu draudzējas, tie pratīs iziet no šīs situācijas gan ar apģērbu, gan kosmētiku, apaviem un tā tālāk,” saka Iveta, jēkabpiliete.

Vieglāk pārciest krīzi būs arī tirgotājiem, kuri piedāvā klientiem iespēju iegādāties preces attālināti. “Protams, ka forši tas nav, bet katrā ziņā mums internetveikals strādā, tā kā nav tā, ka galīgi paliek bez nekā. Iepriekšējā pandēmija mums iemācīja to, mēs ar to darbojamies,” stāsta Ainārs Asars, vietējais tirgotājs.

Uzraksti “slēgts”, “atcelts”, “nenotiek” lasāmi arī pie kultūras iestādēm, jo no šodienas nedrīkst notikt arī kultūras un izklaides pasākumi. Tāpat pakalpojumus iedzīvotājiem nesniedz arī bibliotēkas, lai gan to pārstāvji pauž neizpratni, kādēļ grāmatnīcas drīkst turpināt strādāt, bet bibliotēkas – nē. “Man liekas, ka arī bibliotēkām bija jāstrādā. Ņemot vērā to, ka šobrīd ir brīvlaiks bērniem, lielākajiem bērniem ir pagarināts brīvlaika laiks, mēs domājam, ka mēs varam sniegt šos pakalpojumus – grāmatu saņemšanu un nodošanu absolūti drošā vidē. Šis būtu laiks, ko bērniem veltīt lasīšanai,” uzsver Renāte Lenša, Jēkabpils pilsētas bibliotēkas vadītāja.

Visvairāk iedzīvotāju manāmi pie pārtikas lielveikaliem, kuri drīkst turpināt darbu. Ierastā ikdiena mainīsies daudziem iedzīvotājiem, bet sevišķi tiem, kuri pieraduši strādāt klātienē. “Strādāsim no mājām un pēc iespējas arī nevedīsim bērnu uz bērnudārzu šobrīd, kamēr strādāšana būs no mājām. Citādāk nekā. Stingri, bet vajadzīgi. Es pieļauju, ka tā arī vajag. Cerams, ka ātrāk tiksim uz strīpas visi,” saka Ilva, jēkabpiliete.

 “Man ir maiņu darbs līdz astoņiem vakarā. Droši vien rakstīšu papīru, lai pēc maiņas varētu doties uz mājām. Nekas briesmīgs. Tagad mājās lasīsim, ar bērniem spēlēsimies,” pauž Vera, jēkabpiliete.

Mājsēde šobrīd noteikta no 21.oktobra līdz 15.novembrim. Tās laikā noteikta komandantstunda, slēgti daudzi veikali, pārtraukta daudzu pakalpojumu sniegšana, kā arī atcelti kultūras, izklaides un sporta pasākumi. Ierobežojumu ievērošanu kontrolēs policija, par pārkāpumiem varēs sodīt ar naudas sodu pat līdz 2000 eiro.


Foto: Freepik