Slimnīca aicina palīgā arī cilvēkus bez medicīniskās izglītības

No vairāk nekā 500 cilvēkiem ar medicīnisko izglītību, kuri Veselības inspekcijai šoruden iesūtīja iesniegumus par brīvprātīgo darbu slimnīcās, Liepājas reģionālajā slimnīcā piekritis strādāt tikai viens. Noslogotajiem Covid-19 nodaļu darbiniekiem palīgā nāk vairāki medicīnas studenti, kā arī daži brīvprātīgie no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un citām – ar medicīnu nesaistītām nozarēm.

Šobrīd Liepājas reģionālajā slimnīcā (LRS) ārstējas 70 Covid-19 pacienti, no kuriem vienpadsmit ievietoti reanimācijā. Pēc mediķu teiktā, pēdējās dienās jaunu Covid-19 slimnieku pieplūdums sāk mazināties, tomēr darba joprojām ļoti daudz un trūkst gan ārstu, gan medmāsu. “No visiem Veselības inspekcijas piedāvātajiem darbiniekiem - māsas, ārstu palīgi -, mums pieteicās tikai viens. Pārējie atteikušies, pārdomājuši vai piedāvā strādāt tikai divas līdz trīs stundas dienā, kas ir ļoti maz un īsti neder,” saka Solvita Urbanoviča, LRS galvenā māsa.

Slimnīcas aicinājumam palīdzēt atsaukušies vairāki medicīnas studenti, kuriem darbs šeit tiek ieskaitīts kā prakse, bet daudzi arī atzinuši, ka to uztver kā sava veida misiju. No darba brīvajā laikā šeit strādā arī pāris cilvēku no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS), piemēram, Jūras spēku mācību centra medmāsa Guna Timermane, kura atsaucās veselības inspekcijas aicinājumam. “Ir smagi skatīties, kad cilvēkiem smagi, grūti elpot, bet tas ir jāpieņem, jāsaprot. Darām savu darbu, mēģinām palīdzēt - ar medikamentiem, aprūpi, runājot ar cilvēkiem.”

Guna plāno no brīvprātīgās kļūt par slimnīcas štata darbinieci, šo darbu savienot ar jau esošo NBS. Tā jau dara viņas kolēģis, NBS instruktors, kurš ir arī medicīnas students, nu jau arī slimnīcas medicīnas māsu palīgs. “Tā kā mācības tagad notiek attālināti, attālināti ir grūtāk mācīties, tad nolēmu strādāt slimnīcā. Arī prakses ietvaros, būs vairāk zināšanu,” stāsta Elvis Siksna, medicīnas students, NBS instruktors.

Liepājas reģionālajā slimnīcā joprojām tiek gaidīti un meklēti jauni palīgi - gan ar, gan bez medicīniskās izglītības. Piemēram, nupat esot pieteikušies trīs tā sauktie nemediķi, kurus kā brīvprātīgos nodarbinās pārslogotākajās nodaļās. “Mēs ņemam visus, godīgi sakot. Tā situācija tāda, ka ņemam visus. Viņi var palīdzēt pārvietot pacientus, stumt viņus uz izmeklējumiem, palīdzēt pieturēt, pabarot,” stāsta Solvita Urbanoviča.

Ārste stāsta, ka daudzi kolēģi darbā ar Covid-19 jūtas izdeguši, jo tas ir gan fiziski, gan emocionāli smagi, arī laika atpūtai praktiski nav. “Tie, kuri strādā ar Covid-19, strādā 24/7. Ir jāspēj. Šis laiks jāpārdzīvo.”


Foto: Freepik