Slimnīcas: katastrofāls darbinieku trūkums vēl nav, bet jāgatavojas

Latvijas reģionālās slimnīcas gatavojas omikrona pīķa brīdim - ap februāra vidu, kā prognozē epidemiologi. ReTV Ziņu dienesta aptaujātās slimnīcās saka: pagaidām nav katastrofāls darbinieku trūkums, bet ir jāgatavojas.

Latvijas reģionālajās slimnīcās ir atšķirīgs ar kovidu inficēto mediķu skaits, bet tas nav vienīgais iemels, kāpēc medicīnas iestādes nav pilnā darbinieku sastāvā. Hroniskas slimības un slima bērna kopšanas atvaļinājums arī ietekmē medicīnas darbinieku skaitu slimnīcās. Šobrīd situācija vēl nav dramatiska, bet medicīnas iestādēs gatavojas grūtākam brīdim. “Rezerves speciālistu reģionos nav, tāpēc tendence ir tik satraucoša, ka skaits lēnām, bet nedaudz pieaug. Dotajā mirklī varam sniegt visu medicīniskos pakalpojumus, bet, pieaugot inficēto un karantīnā esošo cilvēku skaitam, loģiski, ka var pienākt mirklis, ka plānveida pakalpojumi tiks ierobežoti,” saka Edvīns Striks, Liepājas reģionālās slimnīcas vadītājs.

Kurzemē inficēto medpersonāla skaits pagaidām nav liels. Liepājas reģionālajā slimnīcā ar kovidu šobrīd slimo 14 personas, bet vēl 11 ir kontaktpersonas. Kā pozitīvu iezīmi slimnīcas vadītājs min, ka neviens no darbiniekiem nav inficējies savā darba vietā.

Lielākais medicīnas personāla trūkums starp ReTV aptaujātajām slimnīcām ir Daugavpilī. Reģionālajā slimnīcā ikdienā vidēji strādā ap 300 darbiniekiem, savukārt kopējais medicīnas personāla skaits ir virs viens tūkstoša. Janvāra sākumā slimnīcā ar kovidu bija sasirguši 14 darbinieki, šobrīd tie ir 56. “Tie ir darbinieki, par kuriem runājam, kas atrodas ārpus procesa un ir izolēti inficēšanās dēļ, mēs nerunājam par darbiniekiem, kas atrodas uz slimības lapas, aprūpējot saslimušos bērnus, jo tagad ļoti intensīvi vīruss izplatās bērnu vidū, speciālisti ņem slimības lapas, lai viņus aprūpētu,” saka Grigorijs Semjonovs, Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītājs.

Vēl viens iemesls, kas attur personālu no došanās uz darbu, ir hroniskas slimības un pārslodze jeb izdegšanas sindroms. Slimnīcā bija nodrošināts rezerves personāls, bet arī šīs rezerves ir izsmeltas. Daudzām medicīnas personām tagad jāstrādā virsstundas. “Rezerves, ko mēs turējām, tas vairāk bija saistīts ar visāda veida paralēliem ārstēšanas procesiem, lai atdalītu kovidniekus no tīrās zonas, būtu pilnvērtīgi daudzprofilu nodaļu nodrošināt. To pašlaik ir ļoti grūti nodrošināt,” skaidro Grigorijs Semjonovs.

Savukārt Jelgavas pilsētas slimnīcā no kopējā 450 medicīnas personāla skaita inficējušies 23 darbinieki. Pašreiz situācija ir apmierinoša, stāsta medicīnas iestādes galvenā ārste, bet viss var mainīties. “Rezervju jau nav, miera laikos trūkst ārstu un viss medpersonāls. Šajos laikos ir tā, kā pirmajā vai otrajā vilnī - strādā tie, kas ir veseli. Pensionāri, ko varētu paaicināt darbā, nav, strādā tāpat pensionāri līdz pēdējam, rezidenti arī ir paslimi,” saka Solveiga Ābola, Jelgavas pilsētas slimnīcas galvenā ārste.

Vismazāk saslimušo mediķu šobrīd ir Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā. Slimnīcas vadītājs ReTV atzīst, ka, salīdzinot ar situāciju Rīgas slimnīcās, Ventspilī apstākļi pašreiz ir stabili, piemēram, decembrī slimnīcā nebija neviens ar kovidu inficēts darbinieks.

Savukārt aizvadītajā diennaktī Latvijas slimnīcās audzis kovida pacientu skaits no 760 līdz 799. No stacionētajiem pacientiem 717 ir ar vidēji smagu slimības gaitu, bet 82 pacientiem smaga. 


Foto: Freepik