Slimnīcās nonāk gados aizvien jaunāki Covid-19 pacienti

Jelgavas pilsētas slimnīcā no 50 Covid-19 gultasvietām šobrīd noslogoti ir aptuveni 90%. Ārstniecības iestādes valdes loceklis Kārlis Smilga ReTV Ziņām stāsta - slimnīcā ar smagu un vidēju Covid-19 slimības gaitu nonāk gados aizvien jaunāki cilvēki. 

Kārlis Smilga: “Vīrietis darbspējīgā vecumā, nāk diezgan smagā stāvoklī. Viņiem ir šīs te divas trešdaļas plaušu bojājuma, un vēl, kas ir novērojams, vīruss ir kļuvis lipīgāks, mums ir daudz ģimenes, līdz pat trim cilvēkiem - vecmāmiņam, meita; vīrs, sieva. ”

Līdzīgi situāciju ar stacionētajiem Covid-19 pacientiem raksturo arī “Vidzemes slimnīcas” valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs: “No iepriekšējā gada, kad izteikti bija tikai seniori, tad tagad ir bērni, jaunieši, šis spektrs ir no 6 līdz 90 gadi.”

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs uzsvēra, ka pēdējo divu nedēļu laikā saslimstība pieaug visās vecuma grupās, izņemot seniorus. 

“Pieaug bērniem līdz desmit gadiem, pieaug pusaudžiem, jauniem cilvēkiem, īpaši, kuri sociāli aktīvi. Tā turpinās līdz 70 gadiem, pēc 70 gadiem saslimstība ļoti nemazinās un pēc 80 gadiem tā pieauguma nav,” saka Perevoščikovs.

Ekspertuprāt, šādas izmaiņas slimības izplatībā saistītas ar to, ka Latvijā nu jau 90% gadījumu izplatās lipīgākais vīrusa paveids. Bet seniori medicīnas iestādēs nonāk retāk, jo liela daļa jau saņēmuši vakcīnas. 

“Prioritāres jau bija seniori un arī ārstniecības personas, vismaz pie mums šīs grupas, kas ir vidējā un vidēji smagā stāvoklī, relatīvi ir mazāk,” skaidro Uģis Muskovs. 

Šobrīd Latvijas slimnīcās ārstējas 681 Covid-19 pacients. Veselības ministrs Daniels Pavļuts uzsver, tas ir tikpat cik pērn decembrī, kad valdība Latvijā atkārtoti izsludināja ārkārtējo stāvokli. Tas nozīmē, ka šobrīd nav iespējams apspriest jaunus epidemioloģiskos atvieglojumus. 

Par tā dēvēto D+ konceptu, jeb lokdauna ieviešanu valdība varētu spriest tad, ja izpildās kāds no vairākiem kritērijiem, piemēram, ja saslimstība nedēļā aug par 20% vai arī rodas slimnīcu pārslodze, kā arī, ja saslimstības rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju sasniedz 600 gadījumu. Pēc jaunākajiem datiem - šobrīd tas ir 459 saslimstības gadījumi. 


Foto: unsplash.com