Slimnīcās var tikt ierobežota pakalpojumu pieejamība

Šodien Latvijas slimnīcu vadītāji tikās ar veselības ministri Līgu Meņģelsoni, lai risinātu nepietiekamā finansējuma problēmu. Šogad ārstniecības iestādēm piešķirts krietni mazāks budžets nekā nepieciešams, kas kritiski varētu ietekmēt pakalpojumu pieejamību. 

Lai arī nepietiekamais slimnīcu budžets ir problēma jau vairāku gadu garumā, kā uzsver nozarē strādājošie, šobrīd situācija ir ļoti kritiska. Paredzēts, ka slimnīcu izmaksas šogad būs tieši tādas pašas kā pērn, taču straujās inflācijas un minimālās algas paaugstināšanas dēļ, kas iestādēm jākompensē no saviem līdzekļiem, tas nav iespējams. Ja plānotais budžets netiks palielināts vai netiks pārskatīta finansējuma kārtība, visvairāk cietīs pacienti. “Tās būs garākas rindas, lielākas izmaksas diagnostiskajiem vai plānveida pakalpojumiem. Slimnīcas vairs nevarēs atļauties tik daudz veikt specifiskus izmeklējumus vai plānveida operācijas. Iedzīvotāji gribēs tikt pie kādiem izmeklējumiem vai procedūrām. Iespējams, nāksies to darīt par lielu samaksu,” norāda Egons Liepiņš, Jūrmalas slimnīcas valdes priekšsēdētājs.

Šodienas sapulce ar Veselības ministri ilgusi vairākas stundas. Rezultātā devusi slimnīcu vadītājiem cerību par iespējamu budžeta pārskatīšanu. Madonas slimnīcas valdes priekšsēdētāja Līga Šerna: “Saruna bija konstruktīva, ministre iedziļinājās, uzklausīja mūs. Būs darba grupa, arī pati ministrija iesaistīties, ir cerīgi. Ja atstātu esošajās pozīcijās, nosegtu inflāciju, apmēram 19 procentus, jau tad būtu labi.”

Vairāki uzrunātie slimnīcu vadītāji no plašākiem komentāriem atteicās, taču, gatavojoties sliktākajai situācijai, jau uzsākušas tarifu pārskatīšanu. Dienas gaitā ReTV Ziņām neizdevās arī sazināties un noskaidrot Latvijas slimnīcu biedrības vadītāja Jevgēņija Kalēja viedokli pēc tikšānas ar ministri, taču medijiem izplatītajā informācijā viņš pauž, ka nepietiekamais finansējums samazina arī atalgojuma starpību starp mazkvalificēto un profesionālo darba spēku. Zemais atalgojums apgrūtina iespējas piesaistīt personālu, līdz ar to esošajam personālam nāksies strādāt virsstundas, kas ietekmē darba kvalitāti, veicina izdegšanu un paaugstina slimnīcu izdevumus par virsstundu apmaksu.


Foto: Freepik