Smiltenē būvdarbu laikā atrod 17. vai 18. gadsimta cilvēku mirstīgās atliekas

Smiltenē iedzīvotāji sašutuši par būvdarbiem pie baznīcas, kur atsegtas cilvēku mirstīgās atliekas. Pašvaldībā atzīmē, ka darbi ir saskaņoti un iesaistīti arī arheologi, kuriem līdz šim bijis daudz darba - vien piecos metros atrastas 17 apbedījumu vietas. Atrakti kapi esot 17. vai 18. gadsimta apbedījumi.

Iedzīvotāji ir neizpratnē par darbiem, kas norit pie luterāņu baznīcas. Būvdarbu laikā neesot pievērsta uzmanība senkapu atsegtajiem kauliem, tie vienkārši ielikti melnos maisos, sašutis ReTV stāsta Smiltenes iedzīvotājs Jānis Ziedonis-Paeglis. “Cilvēki runāja, kas tā par cūcību notiek. Vakardien, kā saka, paņēmu un brutāli iegāju iekšā. Jā, viņi strādāja. Es jautāju, kas notiek. Ūdensvadu likšot. Bet te apakšā ir kapenes. Ir projekts, esot viss ir saskaņots. Es saku – diez vai. Tad es nofotografēju un aizgāju uz foto darbnīcu, uztaisīju bildes, aizgāju uz domi. Domē bija sašutuši, bet konkrētu atbildi man nedeva, lai es rakstot iesniegumu.”

Būvdarbi pie baznīcas ilgst mazliet vairāk par nedēļu. Kā norāda vietējie strādnieki un arī pašvaldībā, tad viss ir saskaņots un kapu vietas nav apgānītas. “Notiek baznīcas kanalizācijas un ūdens apgādes tīkla izbūve, atbilstoši, ka tur ir senkapi, visiem darbiem ir arheoloģiskā uzraudzība, tā tiek veikta sertificētu arheologu uzraudzībā. Viņi vēro, kā veic darbus. Ja atklāj apbedījumus vai citas senlietas, tad rakšanu pārtrauc un sīkāk izpēta apbedījumus,” stāsta Mārtiņš Ulāns, Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks attīstības jautājumos.

Apbedījumi atrodas viens otram līdzās, šobrīd piecos metros atklātas 17 mirstīgās atliekas, galvenais darbu arheologs vēl nemācēja pateikt, cik daudz skeleti atlikušajos 24 metros tiks atrasti. “Pēc savas būtības ir apglabātie Smiltenes draudzes piederīgie. Pamatā tie ir vienkāršie latviešu zemnieki. Tie nav nekādi vācu iedzīvotāji. Spriežot pēc līķu apģērbu piederumiem, mazajām kreklu saktiņām vai tā laika sīknaudas, monētiņas atsevišķiem ir ieliktas, bet lielākoties atbilstoši kristīgās baznīcas kanoniem,” saka Mārtiņš Lūsēns, arheologs.

Mirstīgās cilvēku atliekas šobrīd atrodas Smiltenes baznīcas teritorijā. Tie pagaidām ielikti melnos maisos, lai pēc tam tos svinīgi pārapbedītu.