Sniedzot pirmo palīdzību, glābj dzīvības

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ik gadu godina līdzcilvēkus, kuri kādam snieguši pirmo palīdzību un palīdzējuši glābt dzīvību. Tas ir iedrošinājums arī citiem kritiskā situācijā nenolaist rokas un neapjukt, bet vismaz mēģināt palīdzēt.

Pirms diviem gadiem ap Lieldienu laiku ar Zanes un Jāņa tobrīd jaunāko dēliņu Raivo notika nelaime: pārpratuma dēļ viņš aizklīda no mājām un iekrita tuvējā upītē. “Un tad… Tev vienkārši kājas gandrīz saļimst, kad tu ieraugi, ka tur nekustīgs guļ krekliņā bērniņš. Ar galvu uz leju. Miris,” pauž Jānis Biķis, NMPD apbalvojuma saņēmējs.

“Es momentā pēc telefona, es saprotu, ka jāzvana “ātrajiem”, ka tur ir momentā jārīkojas. Piezvanīju “ātrajiem”, bet tāds pārāks sajukums nebija. Es saku uzreiz, lai instruē, kā elpināt, bērns iekritis upē, sakiet, ko darīt!”,” stāsta Zane Biķe, NMPD apbalvojuma saņēmēja.

Kamēr palīdzība bija ceļā, dispečere pa tālruni stāstīja, kā pareizi veikt sirds masāžu, kā elpināt. Vecāki vairāk nekā 20 minūtes centās atdzīvināt savu dēlu. Pēc tam to pusotru stundu turpināja mediķi. Zane un Jānis ir dziļi ticīgi cilvēki, tāpēc visu šo laiku nepārstāja lūgties. Un mazā Raivo sirsniņa atsāka pukstēt.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta balvu saņēmusi arī Arita Dembovska. Viņa sniedza pirmo palīdzību kaimiņienei, kurai pēkšņi bija sācies alerģiskais šoks, satūcis viss ķermenis, tāpēc dispečere ieteica likt lietā aukstumu. “Pirmais bija ledus, kas man bija ledusskapī viens gabals. Palielāks. Un vairāk man nebija tā ledus. Tad es to ledu uz pusēm tā kā ar kāju pat pārsitu uz grīdas. Lai arī tas ledus ir netīrs, galvenais, lai tas ir viņai mutē un lai man vairāk tie gabaliņi sanāk, lai nebūtu tikai viens. Kad tas ledus bija izbeidzies, tad es jautāju dispečerei, vai avenes der, jo man avenes bija saldētas. Tad arī tās avenes liku lietā. Pelmeņi, ko liku uz kakla viņai.”

 “Šie gadījumi, kurus mēs apbalvojam, ir tādi, kuros ir izdevies izglābt dzīvību, un, jāsaka, ka tādi gan nav bieži, jo ļoti bieži, daudz biežāk cilvēki apjūk, baidās sniegt šo palīdzību. Diemžēl, brigādei atbraucot, jāsaskaras ar to, ka nav izdevies, teiksim, neizdosies vairs izglābt cilvēku,” saka Liene Cipule, NMPD vadītāja.

Šogad balvu pasniedza par dzīvības glābšanu 2019. gadā, jo pērn epidēmijas dēļ tas izpalika. Trešais šajā reizē apbalvotais ir kāds vīrietis, kurš sniedza pirmo palīdzību savam tēvam, kurš saļima pēc riteņbraukšanas sacensībām. Arī šim stāstam ir laimīgas beigas. 


Foto: FreePik