Šodien elektroenerģijas augstākā cena sasniedz 670 eiro par megavatstundu

Šodien elektroenerģijas cena biržā sasniedza sen neredzēti augstas cenas, dažās stundās sasniedzot pat vienu eiro par kilovatstundu. Augstās cenas ietekmē bargais sals Skandināvijas valstīs un lielais pieprasījums pēc elektroenerģijas. Šis gads Skandināvijā iesācies ar lielāko aukstumu pēdējo 25 gadu laikā, vietām temperatūra noslīdējusi pat zem -40℃ atzīmes.

Cenu kāpumu varēja novērot jau vakar. Iedzīvotāji, kuriem noslēgti elektroenerģijas pakalpojuma līgumi par biržas cenu, tika arī aicināti pievērst uzmanību savam elektrības patēriņam. 

Viens no iemesliem augstajām elektrības cenām ir tas, ka elektrības tirgū valda augsts pieprasījums no klientiem, norāda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes priekšsēdētāja Alda Ozola. Netipiski liels elektroenerģijas cenu kāpums ir ne tikai Latvijā, bet visās Baltijas valstīs, kā arī kaimiņos Ziemeļvalstīs. Aukstā laika dēļ elektroenerģijas pieprasījums palielinājies par trešdaļu. Vēl viens iemesls augstajām cenām ir elektroenerģijas ražotāju tehniskās problēmas. SPRK Padomes priekšsēdētāja Alda Ozola: “Otrs iemesls ir samazinātas ģenerācijas jaudas. Ir vairākas ražošanas stacijas, kam ir dažāda veida tehniskas problēmas. Faktiski tāda liela veida ražošanas bloki šobrīd nav pieejami. Tur daļēji pie vainas ir aukstais laiks, gan dažādas citas tehniskas problēmas, arī plānoti remontdarbi. Paaugstināts pieprasījums, kombinējoties ar samazinātu piedāvājumu, noved pie tā, ka elektroenerģijas cenas kopumā reģionā ir ļoti augstā līmemenī.”

Latvijā arī iepriekš esam saskārušies ar gadījumiem, kad elektrības cenas biržā ir dārgas. To, kad cenas atkal atgriezīsies iepriekšējā līmenī, minēt ir grūti. Ozola: “Protams, ir jāskatās, kas notiks ar ģenerējošajām jaudām komplektā ar laikapstākļiem, gan citiem faktoriem. Daļa ražojošo iekrārtu ir vēl remontā. Drīzumā dažas atsāks darbu, bet tas varētu prasīt vairākas dienas. Ņemot vērā prognozes, ka laikapstākļi reģionā kopumā kļūs siltāki, tas vieš optimismu, ka elektroenerģijas cena varētu atgriezties mums normālākā līmenī.”

Lai elektrības rēķini nepārsteigtu, iedzīvotāji, kuri elektroenerģiju pērk pa biržas cenām, aicināti sekot līdzi cenu svārstībām tirgū. Ozola: “Ko tas nozīmē lietotājiem? Tiem, kam ir biržas tarifs, biržai piesaistītā elektroenerģijas cena, mājsaimniecības Latvijā tādas ir mazākas par piektdaļu, komersantu īpatsvars ir lielāks. Tām mājsaimniecībām, kurām ir biržas tarifs, ļoti rūpīgi ir jāseko līdzi elektroenerģijas patēriņam šajās dienās, kad elektroenerģijas cena ir visai augsta. Pēc iespējas jāierobežo patēriņš, kur tas ir iespējams. Varbūt atliekot atsevišķu elektroierīču izmantošanu uz tām stundām, kad elektroeneģijas cena būs zemāka.”

“Nord Pool” biržas mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka jau sestdien elektrības cena par megavatstundu būs 166 eiro. Tiesa gan – nākamo dienu cenas vēl nav zināmas.Foto: Freepik; ilustratīvs