Šodien novērots daļējs Saules aptumsums

Daļa astronomijas entuziastu šodien dienas vidū pacietīgi gaidīja, kad noskaidrosies laiks un būs iespējams novērot daļēju Saules aptumsumu. Tas izdevies arī kādam kurzemniekam. 

Parādību, kad Mēness aizsedz Sauli, var novērot vien reizi divos līdz sešos gadus, tādēļ daudzi cilvēki šodien līdz pat pēdējam brīdim cerēja saskatīt maksimālo fāzi – brīdi, kad redzami vien aptuveni 40% no Saules diametra. 

Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Mārtiņš Gills: “Mums ir grupa, kur apvienojušies 80 astronomijas interesanti un apmainās ar informāciju. Šobrīd vienīgais pozitīvai novērojums ir bijis Liepājā.”

Jāpiemin, ka dienas laikā varētu būt fiksētas vēl citas fotogrāfijas no Kurzemes piekrastes. Vairākās vietās Latvijā šodien iecerētas bija arī kopīgas novērošanas. ReTV pievienojās vienā no tām – Mazsalacā. Tā kā laikapstākļi vērojumiem nebija labvēlīgi, tā vietā entuziasts Aivis Meijers interesentiem demonstrēja dažādus fizikas eksperimentus.

Tāpat arī kultūras centrā Mazsalacā bērni izmēģināja balansēt vairākas naglas uz vienas citas, kas iesista koka klucītī. Interesenti iepazinās arī ar citiem ģeometrijas, magnētu pievilkšanās un gaismas likumiem. 

Par to, ka tomēr neizdevās likt lietā līdzi paņemto teleskopu un novērot daļējo Saules aptumsumu, astronomijas entuziasts Aivis Meijers nav sarūgstināts, taču atminas kādu citu gadījumu. “Lielāka vilšanās bija tad, kad Venēra pārgāja pāri Saules diskam. Tieši Valmieras pusē – Kocēnos – rīkojām pasākumu, tajā dienā stipri lija. Venēra Sauels diskam pāriet pāri tikai divas reizes vairāk nekā 100 gadu laikā. Skaidrs, ja neredzējām tad, tad neredzēsim savas dzīves laikā. Saules aptumsumi tomēr notiek samērā bieži. Tas, ka neredzējām šoreiz, nenozīmē, ka neredzēsim kaut kad citreiz.”

Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Mārtiņš Gills: “Aptumsumus var izrēķināt, kad tie ir bijuši un kad tie būs. Nākamais Latvijā būs vērojams 2025. gadā 29. martā. Tajā reizē fāze būs mazāka, būs Saulei robs aptuveni ⅕ daļa no diametra.”

Savukārt pilns Saules aptumsums Latvijā redzams būs vien nākamajā gadsimtā – 2142. gadā. Tiesa gan – to varēs novērot citās valstīs, piemēram, nākamgad Indonēzijā, Austrālijā, ASV un Dienvidamerikā.   

 

Foto: Toms Bokums