Šogad labāk iztikt bez gadu mijas salūtiem - tie var radīt riskus

Gan sērkociņš, gan salūts var radīt bīstamas sekas. To veicina nepareiza rīcība – stāsta Jānis Nutovcs, kurš ar pirotehniku strādā vairāk nekā 32 gadus. Viņš gan min, ka salūti ir droši, taču problēma rodas tajā, ka cilvēks tos izmanto nepareizi, vai, piemēram, alkohola reibumā.

Valdības lēmums aizliegt uguņošanu pašvaldībās ir aplams, jo jebkura organizēta uguņošana dod cilvēkiem iespēju pirotehnisko izstrādājumu demonstrēšanu no liela attāluma - stāsta Kalvis Kalniņš, kura uzņēmums ir veidojis šovu visiem grupas "Prāta vētra" koncertiem. Pašreiz uzņēmums pārziemo pandēmijas laiku ar valsts piešķirtajiem pabalstiem. Plāns bija gatavs organizēt salūtu pašvaldībās, ko varētu redzēt pat neizejot no mājas.

Jāatminas, ka pirms gada mediju lapā manabalss.lv parādījās iniciatīva “Par svētkiem bez salūta”. Cilvēki atbalstīja ideju pašvaldībām aizliegt izmantot nodokļu maksātāju naudu pirotehniskas šovā. Tiesa, salūta izmaksas sadalot ar iedzīvotāju skaitu ir niecīgas.

Eksperts atzīmē, ka Polijas galvaspilsētā Varšavā pieņemto lēmumu par salūta atcelšanu. Viņi sapratuši, ka alternatīvās šova iespējas ir dārgas, tādēļ pēc aizlieguma rādīt pirotehnikas šovu, to nolemts turpināt darīt. Salūtu var skatīties no vairākiem punktiem, bet gaismas šovu - no dažiem. Cilvēkos satraukumu raisa arī salūta skaļuma raisītās sekas mājdzīvnieku veselībai.

Lai Jaunajā gadā droši ievērotu pirotehnikas šovu, vajag iepazīties ar instrukciju uz salūta baterijas. Uguņošana ir bīstama, ja to dara neprofesionālis. Galvenais ir ievērot drošu distanci no pirotehnikas elementiem un novietot to klajā laukā. Šogad, kad ieviesta mājsēde, salūtu varēs šaut gaisā tikai un vienīgi privātās mājās, klātesot vienai mājsaimniecībai.