Šogad pārsniegti ne tikai gaisa, bet arī ūdens temperatūru rekordi

Šī gada jūnijs Latvijā iezīmējās ne tikai ar ļoti karstām un pat svelmainām dienām, bet arī šim laikam netipiski augstām ūdens temperatūrām. Atsevišķās ūdenstilpēs jau pārspēti ļoti seni ūdens temperatūru siltuma rekordi. Meteorologi prognozē, ka, saglabājoties siltam laikam, arī ūdens temperatūra vēl varētu pakāpties.

Jūras piekrastē šajās dienās ūdens sasilis līdz +20, vietām pat līdz +23 grādu atzīmei. Taču ļaudis, kuri šorīt apmeklēja pludmalei Salacgrīvas pusē, noteikti bija pārsteigti, kāpēc ūdens tik pēkšņi ir kļuvis stindzinoši auksts. Šajā vietā naktī, mainoties vējam, bija noticis apvelings, ūdens temperatūra noslīdējusi vien līdz +10 grādu atzīmei. “Iegriežoties vējam no piekrastes, tā stiprāk pūšot, šie te siltie ūdeņi tiek aizpūsti dziļāk jūrā, bet tā vietā nāk no dziļākā slāņa aukstie, neuzsilušie ūdeņi, kas pat krastā vasarā nesasniedz +8, +10 grādus,” skaidro Andris Vīksna, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Prognožu un klimata daļas vadītājs.

Meteorologs iesaka: pirms došanās baudīt atpūtu pie jūras, pārliecināties, kāds ir vēja virziens un vai izvēlētajā vietā vilšanos nesagādās ļoti auksts ūdens. “Skatoties prognozes nedēļas nogalei, ka būs vairāk ziemeļaustrumu vējš, tad jārēķinās, ka līdz Vidzemei un atklātas jūras piekrastē varētu ūdens palikt nedaudz vēsāks.”

Tikmēr Latvijas upēs un ezeros ūdens temperatūra šajās dienās saglabājas no +21, līdz pat +25 grādiem. Meteorologs Andris Vīksna ReTV Ziņām stāsta, ka, piemēram, Līgo dienā Salacas upē pie Mazsalacas ūdens sasilis līdz +27 grādiem, bet Mūsā pie Bauskas reģistrēti pat 28,3 grādi. Šāda ūdens temperatūra šajā laikā iepriekš reģistrēta 1973.gadā. 

Šobrīd prognozes liecinot, ka ūdens temperatūra arī turpmākās nedēļas saglabāsies augsta, jo aizvien gaidāmi vasarīgi silti laika apstākļi. “Karstums saglabāsies, nokrišņi ar spēcīgām lietus gāzēm, kas var radīt arī problēmas, var būt arī ap +30 grādiem, vēl ļoti vasarīgs un silts laiks saglabāsies,” saka Andris Vīksna.

LVĢMC hidroloģisko novērojumu stacijās ūdens temperatūra jau vairākus gadus tiek mērīta automātiski. Šo procesu veic īpaši sensori, kuri ik pēc desmit minūtēm informāciju caur mobilo tīklu nosūta apstrādei sinoptiķiem.


Foto: FreePik