Šogad pieprasīti garšaugu stādi, košumkrūmi un rozes

Jelgavā jau 15. reizi aizvadītas Stādu dienas. Kā ReTV skaidro stādu audzētāji, klimatu pārmaiņu ietekmē uz kalendāru paļauties vairs nevarot, stādi jāpieskata vairāk. Tomēr cilvēku vēlme ko iestādīt vēršoties plašumā. Īpaši populāri pēdējos gados kļuvuši garšaugi un skaistumaugi.

Nedēļas nogalē termometra stabiņš naktīs daudzviet spītīgi turējas ap nulle grādiem, tomēr Stādu dienās Jelgavā acis žilba no krāšņajiem ziediem un stādu daudzveidības. Un apmeklētāji tukšām rokām prom negāja.

Kā skaidro viena no ReTV uzrunātajām rožu audzētājām Daiga Reika, aukstums nepatīk nevienam augam, bet saulītē rozes jau varot stādīt. “Kurš augs ir pamazām modies ārpusē, tam nekādas problēmas, bet tos, ko pērk, kas nākuši no siltumnīcām mīnusos, ir kāda agroplēve virsū jāuzliek, kāds audums.”

Pieredzējusi rožu audzētāja stāsta, ka klimata pārmaiņas, dažkārt neprognozējamie laika apstākļi liek vairāk rosīties un uzmanīt stādus. Uz cilvēku vēlmi iegādāties kādu stādu tas iespaidu gan neesot atstājis. Reika: “Riskē un pērk, jo viņiem patīk. Daudz kaut kas pa ziemu ir gājis bojā, tomēr to puķu dobi gribās, viņi riskē un pērk.”

Cilvēki riskē un pērk ne vien krāšņās rozes, begonijas, pelargonijas un citus ziedu stādus, bet arī tādus siltummīlošu augu stādus kā tomāti.

Īpaši liela interese pēdējos gados esot par garšaugiem. Zemnieku saimniecības “Jaunās-Čūreikas” stendā jau pēc dažām stundām sortiments vairs neesot pilnā klāstā. Pārvaldniece Gita Briģe stāsta: “Izpirkta ir olīvzāle. Rozmarīnu, baziliku pērk. Tas jau ir tradicionāli. Cilvēki zina, ko viņi grib. Nāk jau ar sarakstiem. Ļoti izglītoti. Tas priecē.”

Starp daudzajiem garšaugu stādiem arī sēņu zāle, kas vizuāli līdzinās bazilikam, bet garšo pēc baravikām. Briģe: “Tagad saku, ka tā ir alternatīva. Mežā ir lāči, tad jāpērk sēņu zāle. To lieto ēdienos, salātos. Vislabāk, kad to sažāvē, tad tai ir tā specifiskā baravikas garša.”

Arī vairums garšaugu mīl siltumu, tāpēc ar stādīšanu dobē vēl nevajagot steigties. Vislabāk to darīt, kad diennakts vidējā temperatūra stabili ir plus pieci grādi.

Stādu dienas Jelgavā šogad notika jau 15. reizi. Tajās piedalījās ap 200 stādu audzētāju no visas Latvijas.