Šogad slikta raža kartupeļiem un graudaugiem - gaidāms cenu kāpums

Latvijai neraksturīgie laikapstākļi šogad būtiski ietekmējušas graudu un kartupeļu ražu - vietās tā izkaltusi karstajā vasarā, citviet izskalota jau pavasara lietū, bet tagad rudens nesis jaunas problēmas, taču pieprasījums nemazinās. Tas novedis līdz cenu kāpumam. 

Šogad daudzi no mums priecājās par silto vasaru, taču to nevarētu teikt par zemniekiem un lauksaimniekiem, jo krasās laikapstākļu maiņas nelabvēlīgi ietekmēja ražu. Gaidāms cenu pieaugums. “Šobrīd kartupelis ir zelta vērtē, jo tā kopējā raža viennozīmīgi būs mazāka. Ļoti iespējams, ka vēlajām šķirnēm, atkarībā no šķirnes, cik tā ir jūtīga pret ārējiem faktoriem, arī kvalitātes nebūs,” saka Aiga Kraukle, “Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības” valdes priekšsēdētāja.

Lietainais pavasaris, ilgstošais karstuma un sausuma periods, kā arī kolorado vaboļu uzbrukums ir galvenie iemesli, kāpēc šogad liela daļa kartupeļu ir neizmantojami vai neizauguši. Pagaidām izteikti cietuši ir tieši agrie kartupeļi. “Par pārtikas kartupeļiem - nu, vēlie vēl aug, tur nevar, kā saka, pielikt to punktu, bet ražas noteikti būs zemākas. Droši vien ne tikai par 10% zemākas, varbūt pat par 20%,” pauž Aiga Kraukle.

Tomēr situācija nav viennozīmīga - raža var atšķirties pat vienā saimniecībā, proti, no viena lauka var iegūt 30 tonnas kartupeļu, savukārt no otra - vien piecas. Kartupeļu ražotājiem pie sliktās ražas ir arī labā ziņa – par kilogramu cena esot 20 centi bez PVN, kas ir divreiz vairāk, salīdzinot ar pagājušo gadu.

Līdzīga situācija novērojama arī graudkopībā - karstā jūlija dēļ graudi nevis nogatavojas, bet gan izkalta uz lauka, līdz ar to šosezon samazinājusies graudu tilpuma masa. “Ja nepieciešams ir 780 līdz 800 grami litrā, tas ir tas, ko mēs vēlamies, tad šogad karstuma dēļ bija ļoti zema tilpuma masa - no 700 (labākā gadījumā līdz 780),” pauž Indulis Jansons, KS “VAKS” valdes priekšsēdētājs.

Savukārt iepriekš novāktā raža rada raizes: graudu it kā daudz, bet kvalitāte zemāka. “Rādītājs neizpildās, tas nozīmē - varbūt mazāks miltu iznākums no viena grauda. Gan jau pielāgosies. Protams, šobrīd vāktie graudi atbilst tikai lopbarības kvalitātei,” skaidro Indulis Jansons.

Šogad graudiem cena ir pieaugusi par aptuveni 30%, savukārt rapsim - par 45%. Tas, protams, ietekmēs arī gala cenu veikalā maizei un miltiem - tomēr, kā lēš eksperti, uz vienu maizes klaipu tie būs vien pāris centi, bet kopumā dārgāks kļūs viss.

Cenu kāpumu ietekmēs ne vien tikai raža, bet arī gāzes, elektrības un degvielas cenas. 


Foto: Freepik