Spāru svētki Kuldīgas mākslas un radošajā klasterī

“Vieta, kur zināšanām, iztēlei un mākslai būt,” šis ir mērķis, ar kādu pie vērienīgā Kuldīgas Mākslas un radošā klastera projekta ķērušies tā īstenotāji – gan projekta vadītāji, gan arhitekti, gan būvnieki, gan starptautiskās studiju programmas izveidotāji no Latvijas Mākslas akadēmijas. Šobrīd reiz par graustu bijušo ēku vairs neatpazīt, te tika svinēti spāru svētki. Būvnieki sola, ka darbi noslēgsies nākamā gada pavasarī, savukārt studentu uzņemšana jaunajā programmā plānota jau šī gada decembrī.

Vainags topošā Kuldīgas Mākslas un radošā klastera augstākajā punktā liecina – liela daļa grūtību un darba jau ir aiz muguras. Jāteic, ka šai Kuldīgas vecpilsētā esošajai ēkai dzīve nav bijusi no vieglajām. Tā celta 19. gadsimtā Adatu fabrikas vajadzībām, pēc tam te atradās slimnīca, bet teju desmit gadus tā bija privātīpašumā neapsaimniekota un pamazām pārvērtās graustā. Lai to apturētu, pašvaldība īpašumu atguva, un nu no pirmajiem soļiem ēkas saglabāšanā līdz spāru svētkiem noieti 5 gadi.

Paralēli projektēšanai un būvniecībai aktīvi ritējis arī darbs pie satura, kas tiks īstenots šai ēkā, un tā ir starptautiska maģistra līmeņa studiju programma “Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas”. Tās vadošais partneris ir Latvijas Mākslas akadēmija, kas sadarbojas ar Stokholmas Ekonomikas augstskolu Rīgā, Lapzemes universitāti un Igaunijas Mākslas akadēmiju. Arī programma ir piedzīvojusi savus spāru svētkus.

Mākslas un radošais klasteris Kuldīgā top ar projekta “Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti” atbalstu. Tā īstenošanai kopumā nepieciešams aptuveni četri miljoni eiro. Bet par spāru svētku dienu ikvienam, kurš iegriezīsies ēkas otrajā stāvā, atgādinās plāksne uz sijas - vieta, kur zināšanām, iztēlei un mākslai būt.