Spēcīgās lietavas Gulbenes pusē appludina māju pagalmus un laukus

Vien gumijas zābakos vai basām kājām šodien var piekļūt diviem namiem Gulbenē. Adeles kundze ReTV Ziņām stāsta, ka viņas nama pagalms un dārzs slīkst pēc katrām lietavām, bet tik traki kā šoreiz ūdens viņas teritorijā vēl nekad neesot bijis.

Adele Gaujieniete: “Nevar dzīvot kārtīgi. Mums ne dārza, nekā nav. Kā māja? Pamati staigā, nezinu, visur esmu bijusi. Gāju uz domi, rakstīju iesniegumu, reakcijas nebija nekādas, kādi četri gadi atpakaļ.”

Pēc brīvdienās piedzīvotajām lietavām ūdenī slīkst ne tikai privātmāja, bet ūdenī slīgst arī saimnieces šopavasar sarūpētā malka.

Pamatīgs piemājas dīķis, kuru klusākā brīdī apciemojot arī pīles, izveidojies arī blakus esošā nama pagalmā. Šeit gan šodien valda klusums, nevienu nesastopam. Tikmēr komunālā dienesta vīri strādā, lai plūdus novērstu. Vainīga esot novecojusī lietus ūdens kanalizācija, kurā varētu būt iestrēguši kādi gruži.

Gulbenes pilsētas komunālinženieris Jānis Krastiņš pauž: “Problemātiska vieta ilgi, mēģinām katru gadu skalot, bet ar skalošanu arī, ja caurule salūzusi, tad ne vienmēr izdodas.”

Visa Gulbenes pilsēta atrodas ieplakā, tāpēc pēc spēcīgām lietavām arī citu māju pagalmi, dārzi šeit applūst. Ar to rēķinās arī gulbenietis Aivars Kauls. Viņš savā dārzā ierīkojis papildus drenāžu. ReTV Ziņām sirmais kungs stāsta - daudzas problēmas sākās tad, kad pilsētas ielas tika paceltas krietni augstākā līmenī. “Līdz pamatiem augšā ir bijis, jo šitā iela ir pacelta, tā iela ir pacelta, visas mājas bija virs ielas, visu laida lejā, ielas cēla augšā. Ja jau slūžas ir vaļā, tad normāli aiziet.”

Mitrais laiks un aizvadīto brīvdienu lietavas pamatīgas galvas sāpes sagādā arī Gulbenes novada lauksaimniekiem. Šobrīd daudzi lauki slīgst ūdenī. Mitrumā augi nespēj attīstīties, zemākajās vietās graudu sējumi varētu arī iznīkt

Pirms četriem gadiem Dimdiņu saimniecībā ūdenī slīka rudenī izaugusī raža, šogad šeit slīkst jaunie teju kā iestādītie kāpostiņi. Dimdiņu Agro galvenais agronoms ReTV Ziņām skaidro, ka, ja citus gadus jūnija sākumā stādīšanas darbi ir jau noslēgušies, tad šogad lielā mitruma dēļ iestādīta vien puse šogad plānoto kāpostu. Pārmitrinātie lauki noteikti ietekmēs arī ražību.

Tikmēr sinoptiķi brīdina, ka jau otrdien Latvijai pietuvosies kārtējais ciklons, kurš sev līdzi nesīs kārtējās pamatīgās lietavas, šoreiz - visā valsts teritorijā. Tas nozīmē, ka upēs turpinās celties ūdens līmenis. 

No ceturtdienas gaidāmi sausāki un saulaināki laika apstākļi, dienās būs mērens siltums. Lietus vairs netiek prognozēts. Tai pat laikā naktīs vairs neesot gaidāmas būtiskas salnas.