Sporta treneri ar zemu kvalifikāciju rada risku bērniem

Robi likumos ļauj sporta treneriem ar zemākas kvalifikācijas sertifikātu strādāt ar bērniem dažādās sprota sekcijās. Tas ir risks, ka bērniem tiek uzliktas neatbilstošas sporta slodzes, kas var ietekmēt mazo sportistu veselību turpmāk. Bažas par to jau pauž arī sporta medicīnas ārsti, sakot, ka šogad jau divkāršojies sirds slimību skaits bērniem.

Lai strādātu par treneri ārpusstundu sporta treniņos, iespējams iegūt kādu no trim sporta speciālista sertifikātiem. A un B kategorijas sertifikāta iegūšanai nepieciešama augstākā pedagoģiskā izglītība sportā. Savukārt C kategorijas sporta speciālista sertifikātu piešķir, noklausoties vien 320 stundu ātros treneru kursus par dažādiem sporta jautājumiem un jānokārto sertifikācijas eksāmens. Vien pusgads, treneris gatavs strādāt ar bērniem. Sporta pedagoģe, veselības sporta speciāliste, Mg.paed. Sintija Ozoliņa saka: “Šobrīd Latvijā ir tāda sistēma, ka piekļuve pie bērnu treniņiem ir treneriem, kuri pēc profesijas klasifikatora neatbilst treneru profesijai. Iesniedzot sertifikātu, viņi var saņemt pedagoga privātprakses sertifikātu, domes licenci, kas atteicīgi neierobežo vecuma posmu. Te mēs runājam par iespējamo vidusskolnieku, kurš tikko pabeidzis divpadsmito klasi, pusgadu ir izmācījies treneru kursos. Viņiem ir atvērtas rokas - var vadīt maziem bērniem nodarbības, un tas ir satraucoši.”

Jaunie treneri nereti nosaka neatbilstošas fiziskās slodzes bērniem ārpusstundu sporta treniņos, kas atsaucas uz viņu veselību. Sintija Ozoliņa: “Ilgtermiņā šīs sekas ir neaptveramas. Tā ir ietekme uz organisma funkcionālajām sistēmām, uz bērna pilnvērtīgu attīstību ne tikai fiziloģiski, fiziski, bet arī psihologiski – pārslodze, pārtrennēšanās, kas attiecīgi rada vēl papildus sekas.”

Izglītības kvalitātes valsts dienests veic sporta treneru uzraudzību. Kā atklāj dienests, tad jautājums par treneru kvalifikāciju ir aktuāls. Izglītības kvalitātes valsts dienesta Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts: “Mums tomēr ienāk vairāk signāli vispār par sertifikāta neesamību. Tā ir galvenā problēma. Ja mēs skatāmies šī gada griezumā, tad pieci līdz seši gadījumi, signāli, ka darbojās vispār bez nekā.”

Tomēr atteikties no C kategorijas treneriem dienests pagaidām nav plānojis. Ja problēma tikšot aktualizēta, varētu domāt par izmaiņām likumos. 

Kamēr problēma no dienesta vēl tikai tiek apzināta, tikmēr bērnu sporta ārsti norāda, ka bērnu veselības rādītāji krītas un palielinās arī bērnu sirds slimību skaits. Mediķi aicina veikt bērnu veselības profilaktiskās pārbaudes ne vien no 10 gadu vecuma reizi gadā, ko apmaksā valsts, bet daudz ātrāk, lai zinātu, kādu slodzi drīkst bērnam likt. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik