Stāmerienas bijušās skolas ēku tagad apdzīvo Kaujas atbalsta rota

Stāmerienas bijušajā skolā rosība šajās dienās gan nav tik liela kā citās. Jaunajiem karavīriem norit ziemas izdzīvošanas kurss, kas nozīmē, ka dažas dienas viņi pavada mežā, kur apliecina un paši pārliecinās, ko ir apguvuši, kā spēj par sevi parūpēties arī šādos ziemas apstākļos. Tas dod iespēju ielūkoties, kādi dzīvošanas apstākļi Kaujas atbalsta rotai ir ikdienā.

Stāmerienas bijušās skolas ēka ilgi nestāvēja tukša - vien aptuveni gadu. Ja savu vietu nebūtu radusi profesionālā dienesta rota, ļoti iespējams, meklējumi, kā ēku apdzīvot, vēl turpinātos. Jāpiebilst, Kaujas atbalsta rota izveidota un iekļauta Zemessardzes 25.kājnieku bataljona sastāvā.

Zemessardzes 25.kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Ģirts Pintāns stāsta, ka darba esot bijis daudz, kā arī iekārtošanās process – izaicinošs. Tika atnākts uz tukšu skolas ēku – bija nepieciešams gan izveidot laukumu tehnikas glabāšanai, gan angārus, gan munīcijas konteinerus. “Pašlaik ir sajūta, ka ar pirmo kārtu esam kārtībā tikuši, un gala infrastruktūra ir pilnībā sagatavota Kaujas atbalsta rotas darbībai.”

Stāmerienas bijušo skolu nomā Nacionālie bruņotie spēki, par Aizsardzības ministrijas piešķirto finansējumu ēka ir arī daļēji izremontēta. Arī apkārtējā teritorija šobrīd tiek uzturēta par bruņoto spēku līdzekļiem. Turklāt ir radītas arī jaunas darba vietas, turpinot strādāt arī skolas bijušajiem darbiniekiem.

Māra Vībāne skolā nostrādāja 35 gadus. Viņa bija matemātikas skolotāja. Tagad veic uzkopšanas darbus, kā arī kopā ar kolēģēm veidos atmiņu stūrīti gan par skolu, gan Stāmerienas pagastu, lai arī jaunie karavīri varētu uzzināt ko vairāk par šīs vietas vēsturi.

Jau kopš 1980. gadu beigām skolā līdz šim strādāja arī Uldis Ilva - bijis gan saimniecības daļas vadītājs, gan kādu laiku mājturības skolotājs. Kad skolā 30 apkures krāšņu vietā tika ierīkota centrālā apkure un bija jādodas pensijā, sāka strādāt par kurinātāju. Arī tagad ir iespēja darbu turpināt.

Stāmerienā Kaujas atbalsta rotas izveide devusi iespēju arī vietējiem uzņēmējiem. Apakšuzņēmēji tika piesaistīti gan būvniecības darbos, gan šobrīd sadarbība notiek arī ar vietējiem ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem. Jāpiebilst, papildus darbs ir arī vietējiem zemessargiem, kuri šeit strādā apsardzē.

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs: “Stāmerienas skola pati par sevi ir kā skola ar šo pozitīvo izglītības vēstījumu.”

Dienestam pievienojušies pārsvarā jaunieši gan no paša Gulbenes, gan apkārtējiem novadiem. Arī zemessargi, kuri izvēlējušies turpināt savas gaitas profesionālajā dienestā. Turpinot rekrutēšanas kampaņu, ar laiku karavīru skaits palielināsies. Jāpiebilst, šobrīd Stāmerienas bijušo skolu apdzīvo aptuveni 50 cilvēku.

Stāmeriena Kaujas atbalsta rotai ir pagaidu mājvieta. Tā kā netālu Galgauskas pagastā atrodas Nacionālo bruņoto spēku poligons ar šautuvi, tuvāko gadu laikā sakārtojot infrastruktūru, tur plānota arī jaunas bāzes būvniecība.