Stāmerienas pili pārņem māksla

Stāmerienes pilī visus tās stāvus un pat bēniņus ir pārņēmusi divu mākslinieču veidota izstāde. Turp apskatāmi ap 50 čunčurēšanas un tīmekļošanas mākslinieces Laimas Bakānes darbiem, gan ap 20 Ineses Jakobes darinātiem tekstila logiem. Kas šīs ir par mākslas formām?

Raugoties uz Stāmerienas pils jumtistabā mākslinieces Ineses Jakobes izvietotajām tekstila kolāžām, top visai skaidrs, kamdēļ šo izstāde sauc “Logi Logi Logi”. “Par logiem es esmu domājusi diezgan daudz - kopš astoņdesmitajiem gadiem. Kāpēc tā var būt, ka tas caurums sienā kalpo par tiltu caur iekšpusi un ārpusi. Ļoti bieži par robežu kalpo. Un ne tikai ēkai, bet arī cilvēkiem,” saka Inese Jakobe.

Māksliniece skaidro – tehniski izveidot šādas audumu kolāžas ir sarežģīti, jo katrs materiāls, kad to apspīd gaisma, “uzvedas” citādāk. Lielākoties Inese Jakobe dažādos rakstus un motīvus atrod lietoto apģērbu veikalos. Un līdzīga pieeja ir arī Laimas Bakānes mākslas darbu tapšanā. “Šim darbam baltās puķes ir no kādas līgavas kāzu kleitas, kuru kleitu es nopirku Stokholmā. Tāds kā krāmu tirdziņš.”

Māksliniece Laima Bakāne savu mākslas darbu izveidošanai izmanto gadiem ilgi krātus materiālus. Viņa atzīst, ka šo mākslas formu ir grūti raksturot un nosaukt vienā vārdā. “Pamatā tur, kur nav pērlītes, tur skaidrs – tīmekļošana, čunčurēšana vai crazy wool, kā angliski saka. Pēdējie darbi, ko es gatavoju Cēsvaines izstādei, to jau es saucu par autortehniku. Tās jau vairs nav nekādas tehnikas, tas ir kaut kas, kā es esmu izdomājusi, kā es daru.”

Ar pērļoto tīmekļošanu Laima Bakāne nodarbojas jau vairāk nekā desmit gadus. Tas esot vienkāršāk, nekā gleznot ar krāsām, jo audumu fragmenti vien jāizliek kompozīcijā un jāsastiķē.  

Mākslinieces izstādē izlikti teju visi laika gaitā tapušie darbi – kopā 55 kompozīcijas. To vadošais elements – ziedi. Jāpiebilst, ka Laimai Bakāne piedalījās Latvijas Piļu un muižu asociācijas dibināšanā, desmit gadus strādāja par tās izpilddirektori, tamdēļ arī nav brīnums, ka viņa izstādi nosaukusi “Sapnis par pili”.

Stāmerienas pilī Gulbenes novadā izstāde būs skatāma līdz pat oktobrim.