Stārķu pāris Kuldīgas kultūras namu nepamet

Kuldīgā steigšus kādam stārķu pārim bija jālūdz ligzdu vīt citur, nevis uz rekonstruējamā kultūras centra pagalmā esošā pāļu urbja. Kamēr būvnieki daļēji demontēja iekārtu, arboristi strādāja, lai netālu kokā izveidotu vietu, kur stārķi varētu turpināt dzīvot. Pa šo laiku viņi jau kļuvuši par vietējām zvaigznēm – fotogrāfu un filmētāju iecienīti. Viņi arī ir izdarījuši izvēli, kur tad dzīvot.

Šobrīd Kuldīgā fotografētākais un pazīstamākais stārķu pāris mierīgi uz garāmgājējiem noraugās no pārbūvējamā kultūras centra skursteņa. Tā mieru nespēj iztraucēt pat skaļie celtniecības darbi. Par to, ka nu neviens līdz vasaras beigām vairs viņus netraucēs, pāris var būt pilnīgi drošs, jo paspējuši ligzdā izdēt olas. Šim stārķu ģimenē gaidāmajam priecīgajam notikumam nu ir jāpielāgojas būvniekiem. Kuldīgas attīstības aģentūras projektu vadītāja Madara Liekmane: “Mēs kā pasūtītājs esam veikuši pārrunas ar būvdarbu veicēju, un viņi ir pārliecināti un apņēmības pilni, ka šogad varēs saplānot darbus tā, lai tajā vietā nebūtu nekas jādara. Ir gana liela darba fronte un gana daudz kas viņiem ir jāizdara, līdz ar to šī vieta netiks skarta vismaz līdz augusta beigām, lai tad stārķi varētu doties projām.”

Šis pāris izpelnījās uzmanību pirms nedēļas. Jau vairāk nekā 10 gadu stārķi bija iecienījuši kultūras centra kurtuves skursteni. Rekonstrukcijas dēļ tas tika nojaukts, saskaņojot ar Dabas aizsardzības pārvaldi, demontēta arī ligzda. Tomēr stārķi neapjuka un ligzdu sāka vīt uz turpat pagalmā esošā pāļu urbja. Speciālisti ieteica pēc iespējas ātrāk, kamēr ligzdā nav olu, stārķus no šīs vietas aizbiedēt. Paralēli strādāja arī arborists, izveidojot potenciālo vietu ligzdošanai.

Aptuveni 50 metru no stārķu pāra tik ļoti iecienītā Kuldīgas kultūras centra pašvaldība parkā vienā no kokiem izveidoja, tā teikt, pašvaldības dzīvokli, piedāvāju to stārķu pārim. Tomēr šoreiz stārķi ir izvēlējušies nepamest kultūras centru, ieņemot vietu tieši virs skatuves.

Arī šoreiz pārim jaunas ligzdas uzvīšanai nevajadzēja daudz laika. Kuldīgas kultūras centra vecākā komunikācijas speciāliste Krista Jansone: “Ko mēs varam teikt, kultūras cilvēki ir ļoti apveltīti ar pacietību un lielu neatlaidību, tad kulturālie putni arī ir apveltīti ar šīm pašām īpašībām. Stārķi ir izlēmuši palikt Raiņa ielā 21 un pārraudzīt celtniecības procesu.”

Ne viens vien cilvēks nāk un fotografē šo pāri. Te sastopam arī Edītes Blūmas kundzi, kura dzīvo stārķiem kaimiņos. “Es vispār pārdzīvoju, domāju, viņi uz to pāļu urbja sāk taisīt, celtnieki nevarēs turpināt un kaut kas notiks. Naktīs gulēt nevarēja. Nedēļas laikā tapa tā ligzda. Un es vēl ar tālskati pa logu skatos, atnes tādu lielu zaru, tas nabadziņam izkrīt, nokrīt zemē. Tad cīnās un atkal lido. Tā visu nedēļu.” 

Jāteic gan, ka nākamgad pāris šo ligzdu vairs neatradīs, arī šī kultūras centra daļa tiks pārbūvēta. Tomēr redzot pāra neatlaidību dzīvot tieši te, tiks domāts, ko iesākt.