Steidzami nepieciešami asins donori

Šobrīd situācija ar asins krājumu daudzumu ir kritiska, ReTV informē Valsts asinsdonoru centrā. Tāpēc arvien vairāk sociālo mediju vidē izskan lūgumi atsaukties donorus. Līdz pat 10% pieaudzis pieprasījums no slimnīcām pēc asins komponentiem. Lielā pieprasījuma dēļ vasarā tiek aktīvi rīkoti izbraukumi uz dažādām Latvijas vietām. Valsts asinsdonoru centrā norāda, ka gada laikā no visiem asins krājumiem, kuri tiek sagatavoti, 60% tiek iegūti tieši no izbraukumiem. 

Viens no Valsts asinsdonoru centra vasaras izbraukumiem noorganizēts Ķegumā. Vietējā iedzīvotāja Iluta Jansone ieradusies, jo ar viņu Valsts asinsdonoru centrs sazinājies personīgi un lūdzis noziedot asinis. “Šādi bija pirmo reizi. Man piezvanīja Valsts asinsdonoru centrs un aicināja savos saziņas kanālos izplatīt informāciju par to, ka būs iespēja nodot asinis. Atsūtīja e-pastu, pēc tam vēl atgādināja, tad es sapratu, iespējams, ka vajag.”

Centra direktore gan norāda, ka šāda prakse ir ierasta jau gadiem. Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole: “Datu bāzē redzam, ka ir pagājis laiks kopš iepriekšējās ziedošanas, ka atkal donors var būt donors. Tad mēs sūtam arī īsziņas un aicinām atsaukties.”

Valsts asinsdonoru centrā norāda, ka šobrīd asins donori ir īpaši svarīgi. Lai gan donoru skaits salīdzinājumā ar aizvadīto gadu nav mazinājies, šobrīd situācija ar asins daudzumu ir kritiska. Pole: “Esam tiešām ļoti, ļoti satraukti. Jo ir kaut kur par 5, 10 procentiem pieaudzis pieprasījums no slimnīcām pēc asins kompotentiem. Un kaut arī donoru skaits ir saglabājies iepriekšējais, mums tiešām šobrīd ir kritisks asins donoru krājums.”

Centra direktore skaidro, ka šādas situācijas rašanās iemesli varētu būt dažādi. Taču, iespējams, viens no galvenajiem, ka slimnīcas aktīvi atsākušas savu darbu pēc vasaras atvaļinājumiem. “Ir lielāks pieprasījums no slimnīcām – ir sarežģītāki smagāki pacienti. Ir ar pilnu jaudu atsākusies ārstnieciskā darbība, arī plānveida operācijas. Tas viss prasa šos asins krājumus.”

ReTV uzrunātie donori atzīst, ka galvenais, kas motivē ziedot asinis ir apziņa, ka kādam tiks palīdzēts. Valsts asinsdonoru centra medicīnas māsa Lilija Obuševa: “Mums tāds darbs, ka mēs nevaram pateikt, vai šogad būs 20, 30, 150. Mēs braucam un strādājam, priecīgi un pateicīgi visiem donoriem.”

Asinis ziedot tiek aicināti visi asins grupu pārstāvji, kas, kā norāda Valsts asinsdonoru centrā, notiek ļoti reti. Pole: “Īpaši, ja mēs tradacionāli varam teikt, tā ir 0 grupa reiz negatīvais, A grupa reiz negatīvais, arī 0 grupa reiz pozitīvais, A grupa reiz pozitīvais. Tie ir tie, kas tā īpaši mums ir nepieciešami. Bet arī mēs redzam, ka neviens no šiem grupu stabiņiem nav pilns. Un tā ir ļoti, ļoti reta situācija.”

Donoram, kurš ziedojis asinis, oficiāli pienākas brīvdiena, kā arī naudas kompensācija, ūdens un uzkoda pēc asins nodošanas.  


#SIF_MAF2023 | Foto: Unsplash; ilustratīvs